Lenka Lagronová: Jane

3. listopad 2019

Setkání spisovatelky Jane Austenové s bývalým nápadníkem. Komorní drama v lehce ironickém duchu přesně ve stylu anglické autorky. Poslouchejte do neděle 10. listopadu 2019.

„Neprovdaná, bez dětí a píše. Píše romány!“ V roce 1815 budoucí slavná spisovatelka Jane Austenová pracuje ve skromném domku na anglickém venkově na románu Přemlouvání (Anna Elliotová). Z poklidného tvůrčího a staropanenského života, který tráví ve společnosti ovdovělé matky a starší rovněž neprovdané sestry Cassandry, ji vyruší neočekávaná návštěva.

Po dvaceti letech se setkává s bývalým nápadníkem Tomem Lefroyem a jeho ženou Mary. Zdánlivě nešťastná stárnoucí žena a spisovatelka je tak vystavena neobvyklé soukromé a profesní konfrontaci. Navzdory osobním zklamáním a překážkám, které Jane kladou společenské konvence, jí neohlášení hosté přimějí k povzbuzujícím a očistným zjištěním o sobě i o nich.

Z poslední etapy spisovatelčina života

Logo

Lenka Lagronová se nechala inspirovat poslední etapou krátkého života významné anglické autorky. Ve fiktivním komorním dramatu líčí osudy a pocity žen, které byly buď společensky bezvýznamné, protože zůstaly z různých důvodů neprovdané a bez možnosti si vydělávat, nebo naplnily společenskou povinnost, ale rodinné štěstí stejně nenašly.

Do kontrastu jemně zmíněných dobových reálií navíc staví ženu na spisovatelské pozici. Navenek závažné téma, které autorka zvolila, však plyne v duchu lehce ironického a humorného pohledu, který byl typický právě pro Jane Austenovou.

Obvyklý asociativní, až básnický proud slov dramatičky Lagronové, tentokrát decentně ustoupil síle románů Austenové, aniž by ale postrádal nadhled a vtip. Pro milovníky Austenové obsahuje hra „lahůdku“ v podobě skvostné parafráze na satirickou miniaturu Krásná Cassandra, kterou Lagronová vypráví s názvem Křehká Cassandra.

O autorce

Lenka Lagronová

Lenka Lagronová (1963) je renomovanou divadelní dramatičkou. Z původních her, vyznačujících se lyričností, zkoumáním vnitřního světa postav a křesťanským poselstvím, bylo na českých jevištích uvedeno více než patnáct. Mezi nejvýraznější tituly její tvorby patří: Antilopa, Terezka, Nikdy, Miriam, Království, Etty Hillesum, Pláč, Křídlo, Z prachu hvězd, Čupakabra, Jako břitva (Němcová).

Její rozhlasový debut Vstaň, prosím tě proběhl v roce 2001. Svou druhou rozhlasovou hru Jane napsala v rámci projektu Vinohradská 12 až v roce 2011. Je autorkou původní rozhlasové pohádky Modrý les (2014) a Hajajova seriálu Noční dobrodružství kočky Myšky (2016).

Účinkují: Jane Austenová (Irena Vacková), Cassandra Austenová (Alžběta Kynclová), Matka (Ivana Plíhalová), Tom Lefroy (Zdeněk Trčálek) a Mary Lefroyová (Tereza Richtrová)
Autor hudby: Pavel Helebrand
Dramaturgie: Hana Hložková
Režie: Radovan Lipus 
Natočeno v Českém rozhlase Brno v roce 2011

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Hana Hložková
Spustit audio