Lektorka: Učitelé mají tendenci příznaky šikany bagatelizovat. Odhalte ji sami
Před šikanou nesmíte složit zbraně, natož pak zavírat oči. Rodinná terapeutka a lektorka primárně preventivních programů na základních a středních školách doporučuje konstruktivní obranu. A to dítěte i rodičů.
„Nějaký zárodek šikany v sobě nese téměř každý kolektiv,“ překvapuje terapeutka Jana Švecová. Hlavní je mu hned nastavit hranice. Kde má šikana své jádro? „Určitě už v rodině. Na rodinném mikroklimatu totiž záleží, jestli se rozjede i ve školním (nebo jiném) kolektivu.“
Přirozenou lidskou vlastností je obranná reakce na cokoli cizího. A hlavně na to, co vás dráždí. Záleží ale jen na vás, jak ji sami v sobě zpracujete. Jestli ji dáte okolí najevo v kultivované podobě, nebo v podobě agrese a násilí. Jak ale poznat, že je dítě šikanováno?
Proč učitelé nejednají
Rodiče očekávají, že první, kdo si „něčeho“ všimne, bude učitel. Bohužel v praxi to vypadá jinak. Kantoři mají tendenci náznaky šikany bagatelizovat. „Otevřít téma šikany taky není jen tak. Často je to velmi nepříjemné a učitel často nemá zastání ve vedení školy.“
I rodičům často signály unikají. Je to dáno každodenním stresem. Obvykle příznaky přisuzují pubertě (a často mají pravdu). Jsou ale signály, které by vám neměly uniknout.
Varovné příznaky šikany
- dítě je uzavřené
- často mění trasu cesty do školy
- prosí vás o odvozy ze školy a do ní
- výrazně změnilo náladu (smutek, skleslost) a trvá to delší dobu, která je už nezvyklá
První rodičovská pomoc
Pokud podobné náznaky pozorujete, zkuste potomkovi poradit a podporovat ho v tom, aby si hlídal vlastní hranice. „Aby se ozval, jestli se mu děje něco, co se mu nelíbí,“ radí Švecová. Mluvit musí přímo s provokatérem, a když to nepomůže, oslovit učitele. Nemůžete dítěti radit, aby se bránilo samo.
Protože pokud tuto dovednost nemá, vyvoláte v něm jen ještě větší frustraci. „Problém bude dál růst, jen se už na vás dítě s radou neobrátí.“ Je potřeba dítě podporovat, aby se nevzdávalo, když se to nepodařilo napoprvé. A pak je třeba rodičovský (ale klidný) zásah ve škole: kontaktovat učitele, ředitele.
Kdo je oběť šikany- je něčím zvláštní, jiný/á (nechtěně své okolí dráždí)
- může mít fyzický handicap, jinou barvu pleti, jazyk, specifický typ humoru
- je po složité události v rodině
- ostatní provokuje a zlobí, nebo se zcela izoluje
- může to být úplně hodný kluk/holka, ktěří doma nemají žádné obtíže
- často třídní šašek, smíšek, který rád provokuje (když někoho zesměšní, je za hrdinu a získá moc)
- taky dítě z rodiny, kde zažívá násilné prvky (tento vzorec pak ve svém kolektivu jen opakuje)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...