Lékárník: Na plíseň na nohou chemické preparáty nepomáhají. Zkuste ty rostlinné

17. červen 2016

Úporné, nepříjemné a nehezké onemocnění. To je mykóza neboli plíseň nehtů. Pomůže svět léčivých rostlin?

Lékárník Stanislav Havlíček přiznává, že dobré výsledky často nepřináší ani chemické preparáty. Kromě toho, je to běh na dlouhou trať. Doporučuje hlavně prevenci. „Pacienti, kterým se potí nohy, by měli nosit vzdušnou obuv a často střídat boty. Taky koupel z dubové kůry zamezuje pocení.“

Bylinkářka Mirka Paclová upozorňuje, že plíseň na nohou má hodně společného s vnitřním metabolismem. „Mykotická onemocnění nastupují po větších dávkách antibiotik, kdy si vyvraždíme všechno a organismus je oslabený.“ Prvním krokem by tak měla být detoxikace. Jak ale bojovat přímo s plísní?

Připravte výluh ve víně nebo octu na koupel nohou: „Svařte dvě polévkové lžíce tymiánu se čtvrtlitrem 8% octa. Pak smíchejte s litrem vody.“ Tymiánovou silici si můžete i koupit, zředit alkoholem a potírat 3x denně postižená místa. Zkusit můžete i tinkturu z bobkového listu nebo pupalkový olej.

Audiozáznamy pořadu Kouzelné bylinky najdete také v Archivu pořadů.

autoři: ide , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.