Lékárník: Na plíseň na nohou chemické preparáty nepomáhají. Zkuste ty rostlinné
Úporné, nepříjemné a nehezké onemocnění. To je mykóza neboli plíseň nehtů. Pomůže svět léčivých rostlin?
Lékárník Stanislav Havlíček přiznává, že dobré výsledky často nepřináší ani chemické preparáty. Kromě toho, je to běh na dlouhou trať. Doporučuje hlavně prevenci. „Pacienti, kterým se potí nohy, by měli nosit vzdušnou obuv a často střídat boty. Taky koupel z dubové kůry zamezuje pocení.“
Bylinkářka Mirka Paclová upozorňuje, že plíseň na nohou má hodně společného s vnitřním metabolismem. „Mykotická onemocnění nastupují po větších dávkách antibiotik, kdy si vyvraždíme všechno a organismus je oslabený.“ Prvním krokem by tak měla být detoxikace. Jak ale bojovat přímo s plísní?
Připravte výluh ve víně nebo octu na koupel nohou: „Svařte dvě polévkové lžíce tymiánu se čtvrtlitrem 8% octa. Pak smíchejte s litrem vody.“ Tymiánovou silici si můžete i koupit, zředit alkoholem a potírat 3x denně postižená místa. Zkusit můžete i tinkturu z bobkového listu nebo pupalkový olej.
Audiozáznamy pořadu Kouzelné bylinky najdete také v Archivu pořadů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.