Lego: Jak se z dřevěných odřezků stalo tuzexové zboží
„Hraj si dobře.“ Jednoduchá rodičovská rada, která na první poslech ničím nevyniká. Ale dánsky se řekne „leg godt“, zkráceně „lego“. A právě od ní se odvozuje název jedné z nejoblíbenějších hraček světa. Článek se vztahuje k datu premiéry dílu 29. 10. 2019.
V době, kdy si československé děti hrály se stavebnicí Merkur vynálezce Jana Vancla, Dánsko a víceméně celý západní svět na „svou“ stavebnici teprve čekal. Aniž by to kdo tušil, základy pro ni položil v roce 1932 ve vesničce Billund chudý tesař Ole Kirk Christiansen.
Čtěte také
Z truhláře slavným výrobcem
Od roku 1916 provozoval na Jutském poloostrově malou dílnu, kde pro sedláky z okolí vyráběl žebříky, stoly a další dřevěný nábytek. Z odřezků začal vyrábět dřevěné hračky – hlavně autíčka, kasičky nebo dobový hračkářský hit jojo. Později přidal pojízdná zvířátka – psi, kočky, sloni, opice, krávy nebo oblíbené kačeny s otevíracím zobákem.
Christiansen v začátcích výroby hraček těžil ze zkušeností s miniaturami nábytku, které dříve vyřezával pro lepší názornost skutečných kusů. Díky prodeji hraček stolárna přežila nejtěžší i období krize.
Značku Lego založil v roce 1934 a na konci 30. let už jsou dřevěné hračky známé po celém Dánsku. Zakladateli podniku se začíná vyplácet motto „jen to nejlepší je dostatečně dobré“.
Nástup doby plastové
V roce 1946 přichází pro Lego zásadní okamžik. Jeho majitelé kupují jako první v Dánsku vstřikovací lis na jednolitý plast, díky němuž mohou o rok později začít vyrábět plastové hračky. Na scénu se tak poprvé dostávají povědomé stavebnicové kostky s výstupky, umožňující vzájemné spojování.
K ideálu měl tento systém ale ještě daleko – kostky ze sebe vypadávaly a firmě trvalo dalších deset let, než se jí ho podařilo doladit. Dnes je patent registrovaný jako „dutá obdélníková kostička s výstupky na její vrchní straně a kruhovými trubičkami na té spodní“.
Z Kladna do celého světa
Lego na český trh plně proniklo až po pádu komunismu (dříve jste ho mohly vídat jen ve výlohách prodejen Tuzex) a téměř okamžitě si vybudovalo síť věrných fanoušků. Kladenská továrna, otevřená v roce 2000, se ale stala jedním z důležitých distribučních center dánské firmy pro celý svět.
Jaké události ovlivnily vznik firmy Lego? Kdy se poprvé na trhu objevily postavičky a kdy získaly výraz? Co všechno Lego vyrábí? A kde všude najdeme Legoland?
Související
-
Merkur: Autora geniální stavebnice poslali komunisti k soustruhu
Nejznámější česká stavebnice vznikla téměř před sto lety. Továrnu ale jejímu majiteli a geniálnímu vynálezci sebrali. Stavebnici Merku vynalezl Jaroslav Vancl.
-
McDonald’s: Fastfoodové impérium založil i nezaložil podnikatel s českými kořeny
Kdo si myslí, že po 50 nemůže udělat „díru do světa“, tak je na omylu. Zářným příkladem toho je Ray Kroc. Zaujala ho velká objednávka mixerů pro bratry McDonaldovi.
-
Haribo: Želatinové bonbony, které vznikly z dětské radosti
Stačil pytel cukru, kamna, kotlík a váleček. A jedna dětská vzpomínka a chuť pustit se do práce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.