Legendy zábavy: Oldřich Nový

24. prosinec 2023

Oldřich Nový byl vždy dobře naladěn, vystupoval uctivě vůči mužům a galantně vůči ženám, dovedl skvěle zpívat, ale také psal hry, ve kterých účinkoval, a texty písní, které zpíval. Režíroval na divadle, hrál v mnoha filmech a vystupoval v rozhlase. Byl ctitelem operety a této - pro mnohé pokleslé - múze zasvětil mnoho svého tvůrčího úsilí. Jeho nejslavnější filmovou rolí byl nepochybně Kristian. Z archivních nahrávek připravil Jiří Hubička. Provází Aleš Háma.

Legendy zábavy poslouchejte každou neděli od 9:00 na Dvojce. Jednotlivé díly najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas. Audiozáznamy jsou dostupné pouze po omezenou dobu: zpravidla čtyři týdny po odvysílání.

autoři: Aleš Háma , Jiří Hubička
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.