Legendární komik Vlasta Burian zažil vrcholy i pády. Když mu zakázali vystupovat, škrábal brambory

Vlasta Burian byl ve dvacátých a třicátých letech minulého století filmovou hvězdou první velikosti. Narodil se 9. dubna 1891. Herec, zpěvák a úspěšný divadelní ředitel začínal v kabaretech a varieté. Postupně se vypracoval na divadelní prkna a především před kameru. Pod vedením Karla Lamače, Martina Friče a dalších režisérských osobností vytvořil své nejlepší role: Jana Ducháčka, Kryštofa Rozrucha nebo falešného přednostu stanice.

Zlom v jeho kariéře znamenala druhá světová válka a především poválečné odsouzení za domnělou kolaboraci, spojené s pětiletým zákazem vystupování. 

Čtěte také

Po něm se vrátil jako zestárlý muž, který byl už jen stínem sebe sama. V době zákazu pracoval na podnikových chatách ROH, škrábal brambory a svážel rekreanty.  

Zemřel v 70 letech na plicní embolii. V roce 1994 byl však jeho případ znovu otevřen a Vlasta Burian byl v plném rozsahu rehabilitován. V anketě České televize pořádané na sklonku tisíciletí byl pak znovu zvolen králem komiků.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Petr Kukal
Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.