Láska ve stínu smrti. Štěstí a žal Leoše Janáčka
Osudová láska velkého skladatele Leoše Janáčka ke Kamile Urválkové se odehrála v kulisách luhačovických lázní. Poslouchejte do pondělí 1. března 2021.
Muž, o němž bude řeč, prožil chvíle slávy. Prožil ale také okamžiky nejhlubšího smutku. Geniální hudební skladatel, jehož věhlas už dávno přerostl hranice naší země. Také ale vnitřně rozervaný člověk, který v hodinách svého největšího zoufalství dokázal vepsat do not hlas svého nejbližšího, právě umírajícího člověka.
Zůstalo po něm jedinečné dílo. Vzpomeňme alespoň opery Její pastorkyňa, Káťa Kabanová, Příhody Lišky Bystroušky či Osud. Právě ta poslední jmenovaná je spjatá s příběhem jedné velké a nenaplněné lásky.
Související
-
1097. schůzka: Lavina s kódovým označením "Janáček"
Doktor František Veselý stál u zrodu moderního lázeňství v Luhačovicích. Zároveň sehrál důležitou roli i v životě Leoše Janáčka.
-
1093. schůzka: Operní začátky: třikrát špatně!
Vracíme se k Leoši Janáčkovi. Budeme zkoumat jeho další životní etapu. Etapu operní. S tou operou, tedy s jejími začátky u Leoše Janáčka, to bylo špatné. Nejmíň tři...
-
1094. schůzka: Mé nápěvky jsou branou k hudbě vesmíru
Úplně přesně ten citát zněl: „Mé notované nápěvky jsou branou k hudbě vesmíru.“ Troufalá myšlenka. Ostatně – řada podobných se vylíhla v jeho hlavě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.