Laďka Kozderková, život pro muzikál - 21. října

02678576.jpeg
02678576.jpeg
Herečku a zpěvačku, první hvězdu českého muzikálového jeviště, připomene dokumentární pořad, který v repríze uvádí od 22:00 Dvojka ČRo.

Posluchači mají jedinečnou šanci slyšet pestrou škálu písní, které jí dávají prostor jak v energické, nepodbízivě komické interpretaci, tak v melancholických šansonových skladbách.

Nechybí ani muzikálové hity jako "Hello, Dolly!" nebo "Kabaret". Rozhlasový archiv také nabízí zajímavé ukázky z dramatické tvorby Laďky Kozderkové. Hlavní slovo ale dostávají ti, kteří jí byli nejblíž. Sestry, dcera, kolegové a přátelé. Zavzpomínají na mládí strávené v Brně, hudební začátky i slavnou éru na prknech Hudebního divadla v Karlíně.

Laďka Kozderková

Hana Talpová vzpomíná: "Jednou jsme zkoušeli takovej příšernej ruskej muzikál. Byli jsme utahaní, všichni takoví zhroucení... Laďka měla na sobě tvídovou sukni pod kolena a blbý polobotky. V tomto oblečení začala z ničeho nic tančit Labutí jezero. My jsme se tak strašně smáli! Takhle dovedla řešit situace, kdy bylo napětí nebo dusno. Naprosto nenásilným způsobem všechny rozveselila, dostali jsme elán a šli jsme zkoušet."

"Samozřejmě byly dny, kdy byla plná optimizmu a doma bylo neskutečně veselo. Ale byly i chvíle, kdy byla unavená, smutná, vyčerpaná, vystresovaná... Když se dají dohromady dvě tak silné osobnosti, jako byli táta s mámou, to nikdy nemůže být jenom idyla. Nevím, jestli spolu dva herci dokáží žít v klidu." Říká starší ze dvou dcer, Lada Kubernátová.

Laďka Kozderková

Do oblasti soukromí patří i statečný boj se zhoubnou nemocí. Osud Laďce Kozderkové bohužel vyměřil příliš málo času, odešla předčasně v pouhých 37 letech, 17. listopadu 1986.

Její písničky a postavy, které zahrála ve filmu a v televizi, ale zůstávají stále živé. A snad i náš dokument přispěje k tomu, aby se na Laďku Kozderkovou, výjimečný talent muzikálového divadla, nezapomnělo.