„Kvůli Praze by mohli u venkova najít milost i Pražáci.“ Omeletky Haliny Pawlowské

19. červen 2021

Omeletky jsou dnes naplněné kouzelnými místy. Mým favoritem, co se týče místa, je Praha, ve které jsem se narodila. A také městečko Pecka, prozradila svá kouzelná místa Halina Pawlowská.

„Vždycky jsem bydlela v centru Prahy. Když svítí slunce a větřík našlehává Vltavu, tak Praha vypadá jak pohádkové králoství. Karel Čapek řekl, že Praha je úžasné město, protože je tak akorát do ruky. Já myslím, že na Prahu můžeme být pyšní! A že by kvůli Praze mohli u venkova najít milost i Pražáci.“

David Kraus: V Tibetu jsem našel sám sebe

David Kraus prozradil, jak na něj zapůsobil Tibet. „Jel jsem tam v 33 letech a moc nevěděl ani o Tibetu, ani o cestování. Krajina mi přišla jako z Marsu. Divil jsem se, že tam žijí lidé, a baví je to. Jel jsem tam s organizací Brontosauři v Tibetu učit děti výtvarku a hudebku.

Děti si nás rozebraly a mě a mého kamaráda si vzaly domů. Ženy tam těžce pracují a chlapi dělají na úřadě. Jídla tam bylo poskromnu. Umývat i prát jsem chodil do ledové řeky. Ta drsná příroda mě ale s každým dalším dnem zpracovávala. Vyřešil jsem si tam věci, které mě trápily sedm let. Tibet mě toho trápení zbavil. Nestal se ze mě mnich, ani buddhista, ale našel jsem sám sebe.“

S básní o Pecce jsem vyhrála dětskou soutěž

Oblíbeným místem Haliny Pawlowské je městečko Pecka v Podkrkonoší. „Jezdila jsem tam s rodiči od svých dvou let a už asi třicet let tam máme chalupu. Pecka má hrad, kde najdete velká okna. Právě z jednoho z nich se prý zřítila do propasti dcera Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, když na svého otce čekala, až se vrátí z honu.

Když z Pecky vyjedete na Bukovinu, dostanete se ke hřbitovu, který je podle mne jeden z nejhezčích hřbitovů vůbec. A když zvednete hlavu, tak se před vámi tyčí Krkonoše. Pecka má jméno prý podle toho, že z okolních kopců připomíná pecku v dužině broskve, a když mi bylo jedenáct, tak jsem o Pecce napsala báseň a vyhrála jsem s ní nějakou dětskou soutěž.“

V Omeletkách uslyšíte povídku posluchačky Moniky Hrdé Trvalá krása. Václav Šanda nabídne filmové tipy na kouzelná místa. Halina Pawlowská přečte svoji povídku Jako v Paříži a přidá i recept na toskánskou polévku minestrone.

Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.  

Spustit audio

Související