Kultura znovu v kleštích. Pardubická filharmonie baví na sítích klasikou

13. říjen 2020

Jako na jaře. Trable s covidem neberou konce. Kvůli aktuálním vládním opatřením zažívá český kulturní svět další přestávku. Potrvá minimálně do listopadu.

Třeba Komorní filharmonie Pardubice má podle svého šéfa Pavla Svobody několik scénářů restartu, ale trápí ji nepředvídatelné okolnosti. „S rozhodnutím čekáme až do chvíle, kdy bude jasné, že se bude moci do konce roku ještě hrát anebo zda to bude zavřené dlouhodobě. Příprava vystoupení je složitý mechanismus, který potřebuje čas.“

Program s otazníky

Zatím zrušené koncerty jsou filharmonici připravení nahradit, nebo vrátit vstupné. „Nařízení respektujeme. Jsme nohama na zemi. Zdraví lidí má naprostou prioritu. Zároveň je potřeba požádat příslušná místa a orgány o aspoň trochu předvídatelný postup. I tak si vážíme podpory města, krajského úřadu a ministerstva kultury.“

Letní měsíce hudebníci využili k přípravě na hypotetickou situaci, že zase nebudou moci hrát. „S orchestrem jsme nachystali celou řadu audiovizuálních nahrávek ve vysoké kvalitě. Točili jsme v Sukově síni Domu hudby a taky v sále chrudimského muzea. Na sociální sítě jsme je teď začali vypouštět,“ dodává Svoboda.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.