Kromě a mimo

1. prosinec 2014

Předložky kromě a mimo se pojí každá s jiným pádem. Ne vždy to ale dodržujeme.

Otázka:
Ve škole mě pracně naučili, že po předložce „krom“ následuje 2. pád a po předložce „mimo“ 4. pád. Naše město (ale i jiná) je však zapleveleno dopravními značkami, které už toto nerespektují.

Jedná se o modernizaci češtiny, nebo o absenci vědění těch, kteří to tolerují? A jestli text není ani český – platí vůbec taková značka?

Byl bych rád za vysvětlení či jakékoliv stanovisko k tomu, za ochotu děkuji.


Odpověď:
Předložka kromě se skutečně podle platné kodifikace pojí s 2. pádem a mimo se 4. pádem. Nenáležitá spojení uváděná na dopravních značkách jsou vídána často, a to bezpochyby nejen ve městě, ze kterého pochází tazatel.

Důvod, proč na dopravních značkách není užita náležitá vazba, nám není znám. Na otázku, zda značka s gramatickou chybou platí, by museli odpovědět právníci či příslušné státní úřady, které mají dopravní značení na starosti.

autor: Martin Prošek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.