Krasavice pivoňky
V našich zahradách a v některých parcích kvetou v tuto dobu, někde už dokvétají, skutečné krasavice v nápadných barvách kulovitých květů od bílé přes růžovou až po tmavě červenou.
Okrasa zahrad a parků
Jsou to pivoňky (Paeonia) v různých druzích. Nejběžnější u nás je pivoňka lékařská (P. officinalis), také nazývaná "růže bez trnů". Dalším druhem je pivoňka čínská (P. albiflora) také v různých barvách světlých, většinou poloplných tvarů. Nápadné časnější květy mají pivoňky dřevité (P. arborea), a to nejčastěji jednoduché s černým středem v okolí bohatých květních tyčinek.
Tvary květů
Jsou si velmi podobné u květů jednoduchých, ale plnokvětost je odlišná: kombinace okolních velkých listů a s bohatými užšími listy vnitřními. Známá je pivoňka lékařská (P. officinalis), která je také v mnoha tvarech plných květů, ale skutečně léčivé jsou jenom tvary v původní formě listů a tmavočervené barvě, stonek není dřevitý. A ta už na konci září začíná hnědnout i s listy - a je třeba stonky odříznout u země. K přesazování je nejvýhodnější doba právě tak měsíc po odkvětu, asi v polovině října. Vysazuje se jen mělce, okolo 5 až 8 cm, do propustné mírně kyselé půdy. Odkvetlé vadnoucí květy ihned odstřihneme, aby se netvořily semeníky.
Vytrvalost pivoněk
Pivoňky jsou nenáročné na půdu, ale mý být s dostatkem humusu, pak jsou pivoňky skutečně hodně let stálé, dobře rostoucí i kvetoucí. Na stanovišti mají mít dostatek slunečního světla. Pak to odpovídá a potvrzuje jejich lidový název: královna květů každé zahrady.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.