Král Sladký sen. Pohádky ze slunné Itálie

30. květen 2021

I v Itálii to v pohádkách chodí jako na celém světě – láska hory přenáší a pravým klíčem ke štěstí je dobré srdce. Čte Lenka Ebelová.

Čte: Lenka Ebelová
Připravil: Dominik Mačas
Zvukový mistr: Ondřej Franěk
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: 2020
Skřítek Hajaja vám bude tentokrát vyprávět pohádky ze slunné Itálie. Uslyšíte příběhy o tajemné moci stříbrné loutny, o kouzelném kocourkovi, popleteném mlynáři z Basteliky nebo o šťastném Matějovi, co si vzal za ženu princeznu.

O kohoutkovi a slepičce, jak putovali do Říma

Kohoutek a slepička našli perlu. A co je hned nenapadlo - odneseme ji do Říma papeži. Cestou naštěstí potkali dost kamarádů, aby pak společně mohličelit zlému obrovi. Tato italská pohádka se v mnohém podobá té naší o zvířátkách a Petrovských.

O babičce, slepičce a věrném psovi

V jednom domku žila stará babička se slepičkou a pejskem. A dobře, že se taknavzájem měli, protože pak si na ně zlý vlk, kuna ani liška jen tak nepřišli.

O kocourkovi a dvou holčičkách

V pohádkách je dobro odměňováno a zlo trestáno. Kouzelný kocourek tedy správně rozhodne, co si která ze dvou nevlastních sester zaslouží.

O Matějovi a princezně

Hodný Matěj zachrání dvě ropuchy a ty se mu za to královsky odmění - splní mu každé přání. I princeznu.

O moudrém muži z Basteliky

O korsické Bastelice se říká, že je jako náš Kocourkov. Moudrého abys pohledal... Naše pohádka vypráví o jednom tamějším mlynáři, který tak dlouhoměnil, až... - no, uslyšíte sami.

O stříbrné loutně

Krásná dívka musí zahrát na stříbrnou loutnu, aby uzdravila nemocného krále a dostala za muže jeho krásného panoše.

O králi Sladkém snu

Král Sladký sen přichází v noci za chudou vyšívačkou, aby jí pomohl bdít aždo rána. Jen jejich láska dokáže zlomit zlé kouzlo, které je od sebe přikaždém východu slunce rozděluje.

Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.