Kouzlo mramoru: Michelangelo Buonarroti a jeho sochy Pieta a David

Přední představitel italské vrcholné renesance a manýrismu se narodil 6. března 1475. Vyrůstal v kamenické dílně a v dospělosti vtipkoval, že od chůvy dostával mléko s mramorovým prachem, což ho prý nasměrovalo k sochařství. Začínal však jako malíř na Medicejském dvoře. Jeho nejznámějšími sochami se staly Pieta nebo David. Čtyřmetrovou sochu biblického hrdiny tvořil tři roky z jediného kvádru mramoru. Dalším jeho významným dílem je malířská výzdoba Sixtinské kaple v Římě.

Prosadil se také jako architekt, když navrhl projekt dostavby baziliky svatého Petra ve Vatikánu. Michelangelo Buonarroti se nikdy neoženil a neměl děti, celý svůj život zasvětil práci, které se věnoval ještě šest dní před svou smrtí 18. února roku 1564.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.