Koruna. Fascinující příběh britské královské rodiny

Zrak celého světa se v těchto dnech upírá k britské královské rodině. My si její novodobou historii připomeneme četbou románu Roberta Laceyho Koruna, předlohy veleúspěšného seriálu The Crown. Sledujte osudy královny Alžběty II. a nechte se vtáhnout do každodenního dění uvnitř Buckinghamského paláce. V desetidílné četbě na pokračování uslyšíte Helenu Dvořákovou. Až do 6. října 2022 poslouchejte na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas. 

Robert Lacey: The Crown, v anglickém originále vyšlo v edici Blink Publishing, vydavatelství Bonnier Books UK Limited. 
Účinkuje: Helena Dvořáková
Připravila: Gabriela Albrechtová
Dramaturgie: Marina Feltlová
Překlad: Dagmar Stárková
Zvukový mistr: Jitka Špálová
Režie: Lukáš Hlavica
Premiéra: 19. 4. 2021

Britský historik a autor četných biografií Robert Lacey ve své knize Koruna (The Crown) líčí osudy britské královské dynastie v letech 1947 až 1955.

Bylo to období, kdy se Velká Británie těžce vzpamatovávala z druhé světové války a kdy se rozhodovalo o budoucí podobě a vlastně i existenci samotné monarchie.

Helena Dvořáková

Autor ve svém díle oživuje mnoho historických postav a událostí, seznamuje čtenáře s dějinnými souvislostmi a zároveň popisuje skutečný život v Buckinghamském paláci či sídle tehdejšího ministerského předsedy Winstona Churchilla na Downing street č. 10.

Nejdéle vládnoucí britská panovnice

Největší pozornost je samozřejmě věnována královně Alžbětě II., která usedla na trůn v pouhých šestadvaceti letech, po předčasné smrti svého otce, krále Jiřího VI., a musela se teprve učit, jak se stát skutečnou panovnicí a zajistit stabilitu země. 

Dozvíme se, jak vypadal život budoucí královny v jejím raném dětství a mládí, kdy žila téměř obyčejným životem společně se svými rodiči a mladší sestrou. Autor detailně popisuje způsob výchovy a vzdělávání malé princezny, období jejího dospívání i vztah s budoucím manželem Philipem Mountbattenem.

Přelomová korunovace

Přelomovým okamžikem Alžbětina života je její korunovace v roce 1953. Na tuto významnou událost britských dějin pohlížíme společně s autorem z mnoha úhlů pohledu. Stáváme se pomyslnými svědky této slavnostní události i pozdějšího královnina obezřetného a zodpovědného přístupu k vladařským povinnostem.

Koruna jako dárek na CD

Velice zřetelně v tomto kontextu vystupuje postava ministerského předsedy Winstona Churchilla, který byl královně velkou oporou jak v politických, tak soukromých záležitostech. Do jisté míry ztělesňoval spojnici mezi minulostí a současností monarchie.

Soukromý život za zdmi Buckinghamského paláce

Autor si všímá i toho, jak panování ovlivnilo Alžbětin soukromý život, její vlastní rodinu, manželství s Philipem či výchovu  jejich děti. Královna se během své vlády mnohokrát dostala do situací, kdy musela upřednostnit roli panovnice před vlastními touhami, pocity i názory. Velmi silně si tento rozpor uvědomila, když došlo k milostnému vztahu mezi její mladší sestrou princeznou Margaret a leteckým plukovníkem Peterem Townsendem. Případný sňatek člena královské rodiny s rozvedeným člověkem mohl ohrozit staletí trvající vazby mezi korunou a církví.

Stejnou situaci o mnoho let dříve zažil i Alžbětin strýc Eduard VIII., který raději abdikoval, než by se vzdal lásky k rozvedené ženě.  Právě toto rozhodnutí převrátilo život jeho bratrovi Jiřímu, který se musel nečekaně ujmout vlády, a o šestnáct let později i samotné Alžbětě, jež na trůn nastoupila po smrti svého otce.

Kniha The Crown nabízí mnoho podnětů k zamyšlení. Při její četbě se vyjevují zejména rozpory mezi odpovědností členů královské rodiny k vlastní zemi a jejich osobním štěstím a svobodou.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Gabriela Albrechtová
Spustit audio

Související