Konec tuzemáku je fake news. Čtěte výsledky testu 19 českých „rumů“

23. listopad 2017
Tuzemský rum

Podnětem pro nezávislý test Jana Tuny a VŠCHT byla aféra kolem údajného úmyslu EU zakázat tuzemák kvůli škodlivým látkám.

„Tato zpráva ale není pravdivá,“ upozorňuje Jan Tuna, autor pořadu A dost! na Stream.cz. Pravdou podle Tuny ale je, že Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) už řadu let zkoumá přídavné látky v potravinách. Zhruba do půl roku má vydat i rozhodnutí, které přídavné látky doopravdy škodí.

„Jednou z mnoha tisíců látek je pak opravdu rumová tresť a v ní EFSA a VŠCHT objevily plno látek, ze kterých jsou některé nebezpečné. Je tam karcinogenní etanol, stejně jako v každé lihovině, a karcinogenní a genotoxický furan.“ Test se proto zaměřil právě na obsah furanu.


Nejlepší výsledky
1. Bum Pražské gardy – skoro bez furanu
2. výrobek Palírny U Zeleného stromu


Propadák testu
St. Nicolaus (Slovensko) – nejvíc furanu


Jak dopadl Božkov?
25% Spiritis Námořní Originál - 5. místo
35% Božkov Tradiční - 6. místo
37,5% Božkov Originál - 13. místo

Výrobci se připravují

I kdyby se rumová tresť jako celek dostala na seznam nedoporučených látek, neznamená to konec tuzemáku. „Někteří výrobci už připravují jiný způsob výroby s menším obsahem furanu. Už teď si ale můžete vybrat tuzemák, kde je ho málo.“

Aby výrobek mohl být označen jako Tuzemák, musí mít aspoň 37,5 % alkoholu (v názvu zároveň nesmí být slovo „rum“). Do testu byl zařazen i jeden pravý rum a lihoviny na bázi tuzemáku. Z testu vybočil rakouský Stroh, taková matka tuzemských rumů v Rakousku-Uhersku, s 80 % alkoholu a tím pádem i vysokým množstvím furanu.