Koně určení k hipoterapii mají každý rok měsíc prázdniny

12. září 2014

Nech to koňovi, radí organizátoři 16. ročníku Týdne duševního zdraví. Hlavním tématem je letos 15. výročí existence zoo koutku v Psychiatrické nemocnici Jihlava. Na jeho prohlídku pozvaly v Dobrém dopoledni Regionu dvě dámy. Dana Holíková, manažerka Divadla Na kopečku a zakladatelka a terapeutka zoo koutku Ivona Horská.

Nápad na zoo koutek v tehdejší psychiatrické léčebně nosila v hlavě dlouhé roky paní ředitelka Zdeňka Drlíková. Před patnácti lety se sen stal skutečností. „Tehdejší ředitel léčebny v Bohnicích věnoval naší léčebně lamu. Jmenovala se Princezna. Od lamy se začal odvíjet celý zoo koutek. Přijela velkým autem a společně s ní dorazil poník Lili ze Dvora Králové nad Labem a další den přibyla klisna Sheri,“ vzpomíná paní Ivona Horská.

Jak lama léčí?

Jenže lama Princezna nebyla úplně vhodná k terapii. „Krásné mládě s roztomilýma kukadlama a dlouhýma řasama, ale zas tak moc hodná nebyla. Nechala se sice pohladit, ale byla velice plachá. Lamy guanako jsou docela divoká forma lam, že se ochočit nedají. Naše představa, že jí tam budeme vodit a česat se neuskutečnila.“

Aby lamě Princezně nebylo smutno, dostala, až byl její čas, ženicha. Lamu krotkou. „Za celou dobu se nám narodilo 5 mláďat. Ta jsme nabídli soukromým chovatelům. Zpočátku jsme je zkoušeli kartáčovat, ale bylo to spíše kdo s koho. Byl s nimi velký problém. Lama, když se rozzlobí, tak plive. Je to ta zažitina z břicha nevábně páchnoucí. Jakmile k nim někdo přišel v něčem jiném než v pracovním, tak to nedopadlo dobře.“

Shetlandského poníka Lili si pacienti oblíbili hned

Mezi prvními obyvateli zoo koutku v Psychiatrické nemocnici Jihlava byl shetlandský poník, klisna Lili. „To je úžasný poník, velmi oblíbený mezi pacienty. S tou začali pracovat nejvíc. Lili je letos 16 let. Když k nám z Dvora Králové přišla, byl jí jeden rok. Musela se všechno naučit, naučila se česat, zvykla si na větší počet pacientů, dobře se zařadila,“ vzpomíná na začátek existence zoo koutku Ivona Horská.

Někdy musíte překonat samu sebe, aby do toho pacienti šli

„Když k nám pacient přichází, nejdřív se seznámí s prostředím. Někteří se do prostředí stáje a do blízkosti koní dostanou úplně poprvé. Začínáme kontaktní terapií, to je první kontakt se zvířetem, pohladí si ho, podají mu pamlsek, hrajeme různé hry. Pacienti se naučí to, co obnáší péče o zvíře.“

Reakce jsou rozpačité, někdy se pacientům nechce. „Vždy je přesvědčíme, že toho jdou. Musíte do toho vložit hodně ze sebe, hodně empatie, musíte se překonat, překonat sebe sama, aby do toho lidé šli.“

I kůň může vyhořet

Najít zvíře odpovídajících kvalit je běh na dlouhou trať. „Než vyberete zvíře odpovídajících kvalit, aby byl na jízdu, na ty hry, dá to hodně práce. Máme dvacetiletou klisnu Sheri, ta v hipoterapii pracuje už 15 let. Naši koně mají měsíc prázdnin. Jsou jen se svými nejbližšími. Pokud je kůň přepracovaný, odmítá jezdce, stojí apaticky ve stáji, odmítá pracovat. To na tom koni poznáte. Pokud si za ten měsíc prázdnin neodpočine, nezlepší, musí být z terapie vyřazen,“ říká Ivona Horská.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio