Komentátor Černý: Jednat v Bruselu sólo je nesmysl. Není divu, že jednání o vakcínách skončilo fiaskem

8. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Premiér Andrej Babiš (ANO)

Distribuce vakcín v EU je nevyvážená. Dorovnat rozdíly v dodávkách mezi jednotlivými členskými státy mělo dalších 10 milionů dávek. Česká republika získá 240 000 automaticky, z dalších 70 000 však nedostane nic. Proč jednání v Bruselo skončilo fiaskem? A jaký stín to vrhne na blížící se české předsednictví v Radě EU?

Čtěte také

Očkování probíhá pomalu nejenom u nás, ale v celé Evropě. Kamenem úrazu se však nyní stalo rozhodování o tom, zda z dávek navíc mají dostat nejvíce ty země, které jsou na tom nejhůře,“ říká v pořadu Jak to vidí... zahraničněpolitický komentátor Adam Černý.

Na obranu Evropské unie je ale podle Adama Černého nutné říct, že se zde řeší problém, na který co do rozsahu nebyl připraven nikdo. Navíc resort zdravotnictví jako takový je v kompetenci národních vlád.

„Rozhodnutí, že bude otázku zdravotnictví řešit EU jako celek, bylo správné. Bohužel se ale spíše projednávala cena jednotlivých vakcín a nemyslelo se příliš na to, aby dodávky putovaly do jednotlivých států plynule.

Nejlepší z nejhorších

Mezi nejhorší země patří neoddiskutovatelně i Česká republika. Nutno ale podotknout, že mezi těmi, kteří jsou na tom špatně, je na tom Česká republika relativně nejlépe. Máme tedy o něco slabší vyjednávací pozici.

Čtěte také

Podle Adama Černého ale došlo v Bruselu k fatální chybě. Když chci něco vyjednat, musím vytvořit vyjednávací koalici. Vyjednávat sólo je prostě nesmysl a nemůže to fungovat. A to je přesně to, co se premiérovi Babišovi přihodilo.

Andrej Babiš sice nejdříve vstoupil do vyjednávací koalice, kterou dával dohromady rakouský kancléř Sebastian Kurz a která prosazovalo to, aby se dávky nerozdělovaly pouze podle počtu obyvatel, ale také podle míry postižení jednotlivých zemí.

Kompromis, který představilo portugalské předsednictví, ale nakonec Česká republika jako jediná nepřijala. A relativně na to doplatila. Na 70 000 dávek, které jsme neměli dostat, se nakonec složilo Rakousko, Maďarsko a další země.

Důležitý je ale podle Adama Černého politický efekt. „Jednání Andreje Babiše je velký politický neúspěch. V Bruselu jednal úplně sám, a je to tedy určitě jeho odpovědnost.

České předsednictví

Premiér Babiš označil předsedající Portugalsko za loutku velkých států. Česká republika se ujme předsednictví v Radě EU příští rok. Je na tuto roli dostatečně připravena v kontextu křehké diplomacie?

Čtěte také

Česká republika si na expertní, odborné úrovni vede docela dobře. Dlouhodobě se jako problém ukazuje kompetence na nejvyšší politické úrovni. Stále je v živé paměti kolaps vlády Mirka Topolánka během českého předsednictví, což se nedá nazvat jinak než politickým amatérismem. To žádná jiná vláda neudělala,“ připomíná host Dvojky.

Zcela reálně hrozí, že na předsednictví nebudeme připraveni ani nyní, tím spíše, že nás na podzim čekají volby a může dojít ke střídání vlády.

Předsedat Radě EU je ale podle Adama Černého stále zodpovědná role a nelze ji podceňovat.  Naopak je nutné připravovat se na předsednictví dlouhodobě. Vždy se totiž bedlivě sleduje, a tím se vytváří pověst dané země, jak se na roli dokáže připravit, jak se dokáže domluvit se svými partnery a co dokáže nakonec vyjednat,“ uzavírá Adam Černý.

Další témata: výměna ministra zdravotnictví a problémy politického hnutí ANO; postavení České republiky v EU; příprava na blížící se předsednictví Rady EU; rekonstrukce přátelství Itálie s Libyí; politická jednání s Tureckem.

Spustit audio

Související