Kolem uhelných dolů se prohánějí bizoni

5. prosinec 2012

Slavnou hornickou historii Jihlavy budou už brzy připomínat historické důlní vozíky, které budou od jara příštího roku rozestavěné po krajském městě. Za celou akcí stojí lidé ze sdružení Georgii Agricola, konkrétně David Kočka a Jan Zamazal. Oba byli hosty středečního Tandemu.

Aby načerpali informace a zjistili, jak probíhá dolování dnes, sfárali do uhelného dolu v Mostě. Do hloubky 160 metrů pod zemí „padali“ rychlostí 9m/s, což jim připomínalo volný pád; žaludek měli až v krku. Prošli několik kilometrů důlních chodeb a dostali se až k obrovské sbíječce, která dolovala uhlí. Prošli i důlní jámou, která odvětrává prach, a poznali těžkou práci v povrchovém dole. V měsíční krajině hnědouhelných pánví také potkali stádo bizonů…

Dolování stříbra v okolí Jihlavy ale bylo před několika staletími ještě složitější, protože horníci získávali drahý kov ručně. Slavnou dobu královského hornického města Jihlavy budou už brzy připomínat důlní vozíky, které už prošly rukama restaurátorů, a které uvidíte v centru města a na kruhových objezdech.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.