Kluk, co spadl z měsíce. Jaroslav Plesl čte dobrodružství malého měsíčňana z 1. A

12. prosinec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Oldřich M. Madry: Kluk, co spadl z měsíce

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Jednoho dne paní učitelka oznámí třídě 1. A, že k nim zítra přijde nový spolužák. Není to ale jen tak obyčejný kluk. On totiž spadl z měsíce! Jak to na děti zapůsobí a co se ve škole změní?

Čte: Jaroslav Plesl
Napsal: Michal Madry
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno: 2012

Kluk z měsíce si vyslouží přezdívku Tyčka-Harmonička a zažije s dětmi nejedno dobrodružství, které odhalí podivné zvyklosti a zkušenosti měsíčňánků.

1. část

Třída 1. A byla ze všech tříd na škole nejhorší. Byli v ní Hekrdle, Frkal, Kabelka a Žába, kteří snad nezlobí, jen když spí. Byly tam ale také vzorné žákyně Papoušková, Fousková, Břečková a Loučková. Více se o nich dozvíte od skřítka Hajaji.

2. část

Třída 1. A se nachystala na příchod nového žáka, kluka, co spadl z měsíce. Jestli nově příchozí žák splní očekávání dětí, nebo je tak trochu zklame, o tom uslyšíte v Hajajovi.

3. část

Spolužáci hned zasvětili kluka, co spadl z měsíce, do všeho, co se mezi dětmi běžně odehrává. Nezapomněli mu vysvětlit, jak se vzájemně zdraví, kdo se s kým baví nebo kdo to je zloděj. Jak se klukovi, co spadl z měsíce, vysvětlení pozdávalo?

4. část

Kluk, co spadl z měsíce, neměl žádné jméno, protože na měsíci to není potřeba. Jakou přezdívku mu vymysleli noví kamarádi?

5. část

Žák Hekrdle, přezdívaný Čmoud, žárlil na kluka, co spadl z měsíce. Dřív ho všichni uznávali jako velkého šéfa, ale teď se pozornost dětí přenesla na malého měsíčňánka. Jak se s tím Hekrdle vypořádal?

6. část

Kluk, co spadl z měsíce, byl celkem obyčejný kluk, ale přece jen uměl něco navíc: kouzlit. K čemu svá kouzla používal?

7. část

Jednoho dne kluk, co spadl z měsíce, vytáhl svůj měsíční mobil a dostal do něj špatné zprávy. Nedalo se nic dělat, musel se vrátit zpátky. Jak se s ním první A rozloučila? 

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo pak zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.