Klára Vlasáková: Moje sestra Toyen. Díla surrealistické malířky jsou originální, drásavá, tajemná. Podobný byl i její život

18. září 2022

Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová, patří k nejznámějším českým umělkyním 20. století. Autorka přibližuje osobnost světoznámé umělkyně skrze prožívání obyčejných lidských problémů sestry Zdeňky. Její rozpad manželství a nemožnost mít dítě se Toyen velmi dotýkaly. Ona sama ale po rodině a klidném způsobu života rozhodně netoužila. 

Účinkují: Jana Pidrmanová, Tereza Vilišová, Jakub Albrecht, Jan Vondráček, Martina Hudečková, Kateřina Císařová, Lubor Šplíchal, Libor Vacek, Magdalena Zimová, Anastázie Landová, Hana Bernardová, Nikolas Nazaraga, Žofie Hánová, Till Janzer a Lothar Martin
Dramaturgie: Zuzana Vojtíšková
Zvuk: Radim Dlesk
Zvukové efekty: Radim Dlesk
Hudba: Mario Buzzi
Režie: Josef Kačmarčík
Premiéra: 18. 9. 2022

Se svou sestrou přesto byla pevně spjata. A to navzdory zcela odlišným náturám: jedna nespoutaná umělkyně, druhá pečlivá hospodyňka. V čem byly životy Toyen a její sestry Zdeňky podobné a kde se rozcházely? Je možné přirovnat tvůrčí trýzeň k soužení po nenaplněném manželství? Odkud vlastně proudí skutečná umělecká tvorba? Lze postihnout její cesty, nebo jsou téměř neviditelné a skrývají se za starostmi běžných dnů?

Hru připravila Dvojka k 120. výročí narození uznávané surrealistické malířky Toyen.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo pak zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související