Když se na Sibiři učily děti česky. Příběh nejmladších československých legionářů
Společně s československými legionáři, kteří se ve 20. letech minulého století vraceli po několikaleté sibiřské anabázi zpět do vlasti, přijely také desítky malých chlapců. Nejmladšímu bylo teprve osm let. Co to bylo za děti? A proč se ocitly zrovna v československých legiích? Na to a na mnoho jiného se pokouší odpovědět Stanislav Motl. Začíná příběh české školy putující transsibiřskou magistrálou. Školy, která ve světě neměla obdoby.
Související
-
Eduard Stehlík: S působením legií v Rusku jsou spojené nesmyslné legendy
Vrcholí oslavy 100. výročí vzniku samostatného Československa, na kterém měly lví podíl československé legie. Jejich památku si česká armáda připomíná i na území Ruska.
-
Život legionářů nebyl růžový. Ale jeho hlavní náplní byla nuda, říká historik Dalibor Vácha
Mazání bot máslem, cesta kolem světa i fotbalový zápas v Hongkongu. Někteří legionáři žili životem románových postav. Jednou těch ze Švejka a jindy těch od Jacka Londona.
-
1216. schůzka: První bitva legií československých
Prošly si v Rusku nejprve těžkým křtem bitvy u Zborova, aby posléze poté, co si vydobyly jméno, uvízly v zemi rozpolcené občanskou válkou, zmítající se v chaosu revoluce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, projektový manažer ČRo


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.