„Když se mi podaří vyvést lidi z nejistoty, mám z toho velkou radost,“ říká Dagmar Kludská
Pochází ze slavného cirkusového rodu a od dětství si přála pokračovat v rodinné tradici. Nakonec vystřídala příslovečných devatero řemesel, aby uživila děti.
Dagmar Kludská pracovala jako prodavačka, uklízečka, servírka nebo mazačka výtahů. Občas svým známým či kamarádkám vyložila z karet osud. „Když jsem po roce 1989 šla zlegalizovat svou činnost, dívali se na mě jako na blázna,“ směje se.
Osudy lidí, kteří tvoří její klientelu, ji inspirovali k napsání knih. Dnes už jich má na svém kontě 15. Karty ji ale prý překvapují dnes a denně. Stejně jako lidé, kteří ji navštěvují a chtějí vědět, co je čeká.
Nechci lidem ubližovat
„Snažím se jim pomocí karet a astrologie především poradit a dát návod, jak se mají chovat nebo čelit nějaké životní situaci. Nechci lidem ubližovat tím, že jim budu říkat něco negativního, ale snažím se jim pomáhat hledat cesty.“
„Chci je převést přes most hledání a tápání. V konečném důsledku stejně záleží na nich samotných a na tom, jestli si má slova vezmou k srdci. Když se mi podaří vyvést je z nejistoty a pomoci, mám z toho velkou radost.“
Co je kartářský kodex
Jak se má zachovat správná kartářka, když vidí něco špatného? „Každá by měla zachovat kartářský kodex. Ten nám velí, že nesmíme říkat všechno. Nemůžu říct člověku, že ho zítra porazí auto. Ale můžu mu říct, aby si dával pozor na silnici. Stejně tak můžu poradit nemocnému, který o tom třeba ještě ani neví, aby pečoval o své zdraví.“
„Dávám naději do poslední chvíle, protože právě ta posouvá člověka dál. Když věříte, že všechno dopadne dobře, ono to tak i často dopadne. Jsem sice fatalista a věřím na osud, ale myslím, že si s ním můžeme trochu pohrát. Když si dá člověk pozor, může hrozivý pád skončit třeba jen odřeným kolenem.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.