Když se malé děti začnou učit cizí jazyk, tak ani neví, že je cizí, ujišťuje učitel Broňa Sobotka
Je nadšeným učitelem angličtiny z Brna. „Angličtina se stává globálním jazykem a já mám radost, že celý svět je najednou jedna vesnice a můžeme spolu sdílet naše radosti a starosti.“ Co je čengliš? Je žák, kterého nikdy anglicky nenaučil? Co je Broňův pivní test? Přizpůsobuje metodiku žákům? Je lepším učitelem rodilý mluvčí? Co je nejlepší pro věčné začátečníky? Jsou vtipné doslovné překlady?
Čím dřív se člověk začne učit cizí jazyk, tím líp. „Malé děti se nestresují z toho, že nerozumí. Roční dítě nerozumí ani když na něj mluvíte česky. Ve chvíli, kdy se začne učit cizí jazyk, tak vlastně ani neví, že je cizí. Pro ně je to všechno nové, stejně jako čeština.“
Ale v žádném věku prý není pozdě. „Říct si, že je na to člověk starý, je skvělá výmluva, ale není to překážka. To je jeden z mýtů a mě baví je bořit. Jsou lidi, kteří se naučili anglicky v sedmdesáti, v osmdesáti,“ ujišťuje Broňa Sobotka.
Do angličtiny se zamiloval, když kdysi pracoval v krachující fabrice. „Říkal jsem si, že nemám práci, ale mám čas, tak bych se mohl něco naučit. Třeba angličtinu. Našel jsem starou knihu Angličtina pro jazykové školy a najednou z toho byla velká láska,“ popisuje pedagog svoje začátky.
Související
-
Chcete se naučit anglicky i po padesátce? Zkuste Broňův pivní test!
„Žádný vědecký výzkum neprokázal, že bychom s věkem ztráceli schopnost učit se jazyk. Je to jen příjemná výmluva,“ je přesvědčený lektor angličtiny Bronislav Sobotka.
-
Jak na učení jazyků: podle barev, pravou hemisférou, poslechem? Mistrovský kurz Lucie Gramelové
Lucie Gramelová mluví dvanácti jazyky a v několika dalších zvládne číst. V podcastu Mistrovský kurz ukazuje mýty, zaručené tipy i nejlepší metody učení se cizích jazyků.
-
Expedice za proměnami češtiny
Čím je jazyk současných školáků a studentů nejvíc ovlivněn? Z čeho nové výrazy čerpají? Existuje mezigenerační jazyková bariéra?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.