Když Putin straší jadernou bombou, musí Západ děsit stokrát víc. Tady patří jen hrubá záplata, míní dramatik Steigerwald

6. červenec 2022

„Jediné řešení, jak jednat s Putinem, je konec Putina. Tady není šance dohodnout smír či kompromis,“ myslí si dramatik a novinář Karel Steigerwald. Kompromisy tady podle něj nemají místo. „Putin žádnou smlouvu nedodrží, lže nepřetržitě, tak drze a okatě a je mu to jedno. Je směšně prolhaný a (snad) za odměnu na nás pustí i další raketu,“ dodává v pořadu Osobnost Plus.

Karel Steigerwald zároveň připomíná, že není politik, ale dramatik. „Ale mně se zdá, že (každé) jednání pouze Vladimira Putina posiluje. Co nechce, to nedodrží a skopne okamžitě ze stolu. A to, co by tam pro něj bylo výhodné, tak o to se budeme opírat, a bude se tím snad omlouvat nebo ochraňovat?“

Na sovětský, tedy dnes ruský imperialismus patří jen hrubá záplata.
Karel Steigerwald

„Profesor exprezident Václav Klaus dal takový návrh, že se má udělat mezinárodní dohoda bez Ukrajiny, což mne docela vyděsilo. K tomu dodal komentář, jako že si za tu válku může sama Ukrajina, které to, aby byla neposlušná, namluvil západní svět. Ona je vůdci vůči Moskvě neposlušná, tak si zaslouží to, co ji potkalo?“ diví se Steigerwald.

Čtěte také

Když pak dál volně cituje Václava Klause, komentuje jeho slova tak, jak je čte jako dramatik.

„Čili na žádné konferenci ani (Ukrajina) sedět nemá – tam mají být ,vítězné‘ mocnosti a ,vítězný Putin‘. A podle jeho návrhu by se měla konat opět v Mnichově, abychom tu tradici, že si hloupé vůdcovské vrstvy demokratických států v míru, kdy tolik neškodí, jednají s uzurpátorem. Velmi hloupě, naivně a vlastně aniž by třeba chtěli, tak mu jdou na ruku.“

Zároveň musí přiznat, že na tom, co se z Putina stalo, může svou měrou i Západ. „Ale vina Západu a vina Ruska jsou viny naprosto jiných kategorií. Ty se ve svém letu vůbec nepotkají, ba se ani nevidí,“ míní.

Jen hrubá záplata

„Já ale věřím tomu, co se už odsvědčilo – tedy na ten sovětský, dnes ruský imperialismus patří jen hrubá záplata. Jen na to slyší, protože v zásadě je opatrný až bázlivý. Když Ronald Reagan řekl, že je to říše zla a že se s nimi nebude bavit a jednat tak, jak ji vidí, tak se ukázalo, že se tato přísná politika vyplácí.“

Západ musí míček zvednout a Putina strašit stokrát víc. Říct mu: ,My se těch tvých rezavých raket nebojíme‘.
Karel Steigerwald

Podobně by měl i dnes podle Steigerwalda jednat i celý Západ. „Přísnost, tvrdost, žádná kolaborace a žádná spolupráce,“ nastiňuje.

Čtěte také

„Putin teď celý demokratický svět straší jadernou bombou. Západ má přirozeně strach – a ten mám také. Ale Západ přece musí tento míček zvednout a Putina děsit stokrát víc. Říct mu: ,My se těch tvých rezavých raket nebojíme. Máme lepší rakety, rychlejší, silnější. Tak zavři ,ústa‘, nebo tento týden nebudeš ani ty, ani Kreml. Je to jakási zpupnost, ale na to Rusové slyší.“

Západ by Rusku podle dramatika neměl „oplácet stejnou mincí“, ale daleko tvrdší. „Když si nechali odstřelit svůj křižník, tak to je přece taková vojenská chyba – a těch chyb tam naskládali... Cokoli počnou, počnou špatně,“ tvrdí dramatik s tím, že jen cituje vojenské odborníky a stratégy.  

„Je úžasný pohled na ten mravenčí chaos, jak se hemží tisíce vojáků, jeden přes druhého. Nevím, proč se Západ tak bojí – já také nechci jadernou válku, taky tomu mému Západu neříkám, aby házel jaderné bomby na Rusko. To je nesmysl, protože ty se vůbec použít nedají – a ví to i Putin,“ uvažuje.

Jednou Západ pochopí

Karel Steigerwald se domnívá, že některé evropské země ještě stále nepochopily, že se nemohou do války takzvaně neplést. „Ale jednou to riziko Západ pochopí. Kdyby sami v roce 1939, 1940 přepadli Hitlera, tak jsou za tři neděle z války doma a ušetřili bychom si jednu světovou válku – protože zlo se má stíhat dřív než na poslední chvíli.“

Putin dělá chybu, když si myslí, že až bude ve válce se Západem, tak ho povedou ti dnešní demokratičtí politici.
Karel Steigerwald

„Je to tím, že Západ vedou demokratičtí politici a Putin dělá tu chybu, že si myslí, že až bude ve válce se Západem, že ho povedou ti stejní demokratičtí politici.“

Čtěte také

Stejné si myslel i Hitler. „Tehdy měl proti sobě zbabělce, blázny, chaoty, naivní politiky, se kterými lehce zametal. Když začala válka, tak doba tuto garnituru v demokratických zemích vyměnila za opravdové bojovníky a stratégy – a na ně už Hitler neměl, takže hrál už jen druhé housle.“

A dramatik dodává: „V roce 1940 Francouzi nechtěli bojovat. Pamatovali si hrůzy první světové války a brali cokoliv. Nedošlo jim, že to není to nejhorší, ale že je čeká něco mnohem horšího než bojovat. Za svobodu, se někdy člověk musí vzít.“

Ruský prezident pak podle Steigerwalda nechápe tu ohromující sílu svobodných zemí.

Čtěte také

„Ta síla je ale zatím málo viditelná a pro lidi, kteří nerozumí svobodným zemím, není vidět vůbec. Myslí si, že jsou v rozkladu a zániku a že je jen tak a lehkou rukou sfouknou z povrchu země.“ 

Ale není to pravda – právě 2. světová válka ukázala, že ,zbabělá‘ Anglie s (Arthurem) Chamberlainem v čele, najednou, během 14 dní viděla, že jde do tuhého. Vynořil se ten druhý – malý, tlustý, holohlavý (Winston Churchill), který řekl, že si svobodu vzít nedáme a bude je ,mlátit‘ i lahvemi od piva. V té chvíli to měl Hitler prohrané,“ uzavírá.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu (repríza).

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.