Když přeplujete oceán, je to, jako když vylezete na osmitisícovku

14. březen 2014

Jachtařská sezóna pro Davida Křížka nikdy nekončí. „Vyzkoušel jsem si letos lední jachting a propadl mu. Trénoval jsem na Lipně a letos tam byl nejlepší led v celé Evropě. Bylo to dokonalé. Hladký led a žádný sníh, takže jachty dosahovaly velkých rychlostí.“

Čím se liší lední jachting od toho vodního? „Pořád to zůstává v rovině jednoduché lodě, ale časem přišly různé vychytávky, jako karbonové stěžně. Lední jachting je taky rychlejší. Na mistrovství světa změřili jednomu Američanovi přes 140 km v hodině. Já ale tak rychle nejezdím.“

Za svoji kariéru získal David Křížek 34 medailí z Mistrovství ČR v různých lodních třídách, z toho 21 mistrovských titulů. Zúčastnil se celé řady velkých mezinárodních závodů a stal se členem sdružení nejextrémnějších sportovců světa Sector No Limits. Celkem čtyřikrát přeplul Atlantický oceán. A to není žádná procházka růžovým sadem. Na jeden závod, plavbu z Francie do Brazílie, se připravoval 2 roky.


Jachtař se občas může cítit jako horolezec

Jak se člověk cítí sám uprostřed nekonečného oceánu? „Sólový jachting je hlavně o samotě. Poslouchám hodně muziku. Jede se pořád naplno a na odpočinek není čas. Od Madeiry až po Kapverdské ostrovy jsem jel ve skluzu. Spal jsem v krátkých intervalech a jedl stravu pro horolezce, která je hodně vydatná. K tomu ořechy, sušené ovoce a energetické nápoje. Zažil jsem tam devítimetrové vlny a velryby.“

Čtěte také

David Křížek dojel jako třetí a měl přitom nepopsatelný pocit. „Když zvítězíte v menším závodě, je to fajn. Když ale přeplujete oceán, je to jako když horolezci vystoupají na osmitisícovku. Bez dýchacích přístrojů a na čas.“


Za všechno může úchvatnost moře

S jachtingem začínal jako kluk na rybníku. „Pro mě to ale tenkrát byla opravdu velká voda. Pak jsem jezdil s otcem na Lipno a on mě nechal v 6 letech přespat samotného v kajutě asi 20 metrů od břehu. Byl to pro mě zážitek.“

Čtěte také

V mladším věku bral jachting jako sport s kamarády. Pak se ale otevřely hranice a jeho uchvátilo moře. „Začal jsem trénovat a výsledky začaly přicházet. Teď už mě to tzv. semlelo. Popularita v jachtingu u nás není tak veliká jako v zahraničí, ale baví mě to.“

Více uslyšíte ze záznamu v archivu iRadia.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.