Když nevidomí ve vánici střílí! Takhle vypadá parabiatlon
Maxim Čambor vidí dobře. Možná proto před sebou jednoho dne uviděl příležitost pomáhat zrakově postiženým a motivovat je ke skvělým výkonům v běžeckém lyžování či parabiatlonu.
Na tratích, jako je Jizerská padesátka, je poznáte snadno. Mají rozlišovací vestičky a jsou hodně slyšet. Dávají si totiž pokyny, kdy je jaká zatáčka nebo kdy jet za sebou a kdy vedle sebe. „S úplně nevidomým je třeba neustále komunikovat. To je jediný způsob, jak ho udržet na trati,“ vysvětluje Maxim Čambor.
Laserová zvuková puška
„Většina ostatních závodníků nás podporuje. Ale jsou i takoví, kteří bojují o své 3859. místo a moc se jim nelíbí, že zabíráme stopu.“ Se zrakově postiženými se zúčastnil se i závodu La Transjurassienne ve Francii, kde si vyzkoušeli novinku: laserovou zvukovou pušku pro biatlon nevidomých.
Míříte ušima
Jak taková věcička funguje? „Míříte ušima. Střelba probíhá na základě zvuku, který do sluchátek přivádí puška. Je přerušovaný a přechází do stálého tím víc, čím víc se blížíte k terči. Pak, čím blíž jste centru terče, tak zvuk je vyšší a vyšší. Je důležité najít si ten nejvyšší tón a tehdy zmáčknout spoušť.“
Bezpečná zbraň
Pro sportovce i okolí je zbraň bezpečná. „Nevyletí z ní žádný náboj.“ Bohužel v ČR je tahle puška jen jedna. „Je naším velkým letošním cílem sehnat peníze na nákup další,“ říká Čambor jako předseda spolku Jeden na jednoho.
Úplně poprvé běžel 25 km s nevidomým chlapcem na Jizerské padesátce. „Byl to úžasný zážitek. Dali jsme to a já měl obrovskou radost,“ vzpomíná Maxim Čambor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.