Když nevidomí ve vánici střílí! Takhle vypadá parabiatlon

3. březen 2017

Maxim Čambor vidí dobře. Možná proto před sebou jednoho dne uviděl příležitost pomáhat zrakově postiženým a motivovat je ke skvělým výkonům v běžeckém lyžování či parabiatlonu.

Na tratích, jako je Jizerská padesátka, je poznáte snadno. Mají rozlišovací vestičky a jsou hodně slyšet. Dávají si totiž pokyny, kdy je jaká zatáčka nebo kdy jet za sebou a kdy vedle sebe. „S úplně nevidomým je třeba neustále komunikovat. To je jediný způsob, jak ho udržet na trati,“ vysvětluje Maxim Čambor.

Laserová zvuková puška

„Většina ostatních závodníků nás podporuje. Ale jsou i takoví, kteří bojují o své 3859. místo a moc se jim nelíbí, že zabíráme stopu.“ Se zrakově postiženými se zúčastnil se i závodu La Transjurassienne ve Francii, kde si vyzkoušeli novinku: laserovou zvukovou pušku pro biatlon nevidomých.

Míříte ušima

Jak taková věcička funguje? „Míříte ušima. Střelba probíhá na základě zvuku, který do sluchátek přivádí puška. Je přerušovaný a přechází do stálého tím víc, čím víc se blížíte k terči. Pak, čím blíž jste centru terče, tak zvuk je vyšší a vyšší. Je důležité najít si ten nejvyšší tón a tehdy zmáčknout spoušť.“

Zrakově postižení sportovci

Bezpečná zbraň

Pro sportovce i okolí je zbraň bezpečná. „Nevyletí z ní žádný náboj.“ Bohužel v ČR je tahle puška jen jedna. „Je naším velkým letošním cílem sehnat peníze na nákup další,“ říká Čambor jako předseda spolku Jeden na jednoho.

Maxim Čambor

Úplně poprvé běžel 25 km s nevidomým chlapcem na Jizerské padesátce. „Byl to úžasný zážitek. Dali jsme to a já měl obrovskou radost,“ vzpomíná Maxim Čambor.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.