„Když máte čas jenom na sebe, tak to taky není dobrý.“ Dokument Single o životě kolem třicítky

5. prosinec 2019

Singles žijí svůj život bez partnera. Někdy radostně a dobrovolně, jindy spíše z nutnosti. Snahy o změnu vztahové situace jsou ale různé, jak ukazuje dokument Zuzany Řezníčkové a jeho tři protagonisté.

Jana, Ondra, Verča. Všichni kolem třiceti a již řadu let single. Život bez partnera si někdo z nich vybral dobrovolně, jiný nedostatek zájmu druhého pohlaví snáší těžce.

Jak se vypořádávají se samotou, kterou pociťují po emocionální nebo fyzické stránce, ale i po stránce ekonomické? Jde pouze o neochotu se přizpůsobovat jinému člověku? Nebo s někým chodit není vlastně až tak důležité?

Prince na bílém koni nehledám

V průběhu více než ročního natáčení se postupně všichni tři protagonisté zamýšlí nad svým postojem k partnerství a nad důvody, proč právě oni jsou sami. Svůj čas ale nutně dělí mezi práci, rodinu, přátele a koníčky. Často tak na další vztahy nezbývá prostor.

Všichni tři jsou rozdílní a rozdílně přistupují i ke kontaktu s opačným pohlavím. Humor, který jejich úvahy provází, naznačuje, že svoji situaci i sebe neberou zase tak vážně. Na druhou stranu jsou si vědomi tlaku okolí a očekávání, která se s jejich věkem pojí.

Kariéristi, co se nechtějí přizpůsobovat? Generace singles, anebo jen lidi, co zatím nepotkali „toho pravého“ partnera? Být single – stigma nebo racionální volba? 

autor: Zuzana Řezníčková
Spustit audio

Související