Když k jednacímu stolu přijde žena, chování mužů se zjemní

30. duben 2012

Dnes (30. dubna) po 11:00 hodině jsme přivítali Pavlu Zálešákovou a Ilonu Klímovou, laureátky loňské soutěže Ocenění českých podnikatelek.

Obě podnikatelky se shodly na tom, že úspěch v práci se podepsal na nich i jejich životě. Pavla Zálešáková vychovala tři děti při vedení továrny, což byl prý tvrdý oříšek. Ilona Klímová byla nějaký čas na děti sama. Jak řekla, změnilo jim to hodnotový žebříček. „Razíme heslo, že život by se neměl přepočítávat na peníze, ale na zážitky, které vám nikdo nevezme.“

„Královna plechů“
Pavla Zálešáková založila společnost na zpracování plechů a vyrábí hlavně vzduchotechniku. Původní profesí je učitelka biologie a chemie. „Krátce po r. 1989 jsem školství opustila, protože mě mnozí přesvědčovali, že mám podnikatelského ducha. Na plechy jsem se specializovala díky náhodě, kterou přinesl život. Časem jsem zjistila, že máme továrnu s přibližně 70 zaměstnanci.“ Pavla Zálešáková sleduje trendy, inovace a nebojí se investic, se kterými přichází další rozšíření sortimentu. Myslí si, že každý člověk má talent na to, aby se uživil a nečekal, co mu dá stát. K tomu vedla i své děti. „Dnes už vím, že se o sebe samy postarají a jsem na ně pyšná.“

Pavla Zálešáková

„Královna masa“
Ilona Klímová se zabývá obchodem s mraženým a baleným masem. „Původně jsem se věnovala potravinářské chemii a odtud byl už jen krůček právě k oboru, ve kterém podnikám. Před lety jsem si všimla, že na trhu není dostatek jehněčího a kvalitního masa ze zahraničí. Tak jsem se do toho pustila. Dnes vozíme např. kuřata z Francie, která vám na pekáči voní jako od babičky. Je to proto, že jsou speciálně krmena a nenechávají se přerůst do slepice.“ Odmítá tvrzení, že má továrnu. „Je to spíš sklad na chlazené maso, které se u nás balí a etiketuje.“ Má 15 zaměstnanců a „v sezóně“, tedy o Velikonocích a Vánocích, kdy je více práce, si najímá brigádníky.

Ilona Klímová

Úspěch na úkor volného času
„Stojí to hodně času a námahy,“ řekla Ilona Klímová s tím, že má dvě malé dcerky a musí kouzlit, aby spravedlivě rozdělila čas mezi práci a rodinu. Jednou se jí dokonce stalo, že v pracovním zápalu zapomněla dceru ve školce. „Přišla jsem tehdy domů s myšlenkou, že mi něco chybí. K mému velkému zděšení jsem zjistila, že to není nákup, ale potomek.“ S tím souhlasila i Pavla Zálešáková. „Čas sednout si k televizi neexistuje.“

Ženy vydrží víc
Obě podnikatelky zaměstnávají jak muže, tak i ženy. Jak tvrdí, oba elementy jsou pro podnikání a práci důležité. S „něžným pohlavím“ má Pavla Zálešáková velmi dobré zkušenosti. „Jsou vytrvalejší např. při rekvalifikaci. U nás jedna dokonce i řídí výrobu, což před ní žádný chlap nevydržel.“ Při jednání s mužskými partnery nemívá problémy. „Sice vám nic neodpustí, ale když přijdu k jednacímu stolu, jejich chování se jakoby zjemní.“ Ilona Klímová zaměstnává ve výrobě především muže. „Je to dáno tím, že v mrazících boxech je - 20°C. V kancelářích pak sedí převážně úřednice.“

Více se dozvíte z rozhovoru podnikatelek s Danielou Brůhovou.

autor: eh
Spustit audio