Když jsem točil Anatomii zrady, prošel jsem všechny holohlavé herce, říká režisér Biser Arichtev
Holá hlava, na kterou se díváte tři hodiny, musí být vybrána velmi dobře, říká o filmu Anatomie zrady režisér Biser Arichtev. Film právě běží v České televizi.
Hledání představitele protektorátního ministra Emanuela Moravce bylo složité. „Já prošel všechny holohlavé herce v Čechách a na Slovensku. Marián Labuda ml. byla nejlepší volba,“ ujišťuje režisér v rozhovoru s Terezou Kostkovou.
„Emanuel Moravec je zapomenutá postava české historie. Byl v legiích, pak se stal ministrem protektorátní vlády. Setkal jsem se s názorem, že by se o takovém člověku nemělo točit. Ale je to poučné. Když se lámou ledy, vždy vyplavou pozitivní i negativní charaktery.“
Pro roli Beneše jsem chtěl silnou osobnost
Roli Edvarda Beneše ztvárnil ve filmu Viktor Preiss. „Pro mě bylo klíčové obsadit Beneše. Já tam chtěl silnou osobnost. To jsem vysvětloval panu Preissovi, když jsem chtěl, aby Beneše hrál. Jsem moc rád, že na tak malou, ale strašně důležitou roli kývnul.“ dodává v Blízkých setkáních ,
Biser Arichtev, který režíroval i seriály Vyprávěj nebo První republika, má bulharské kořeny. Narodil se ale v Ostravě. „Před pár lety jsme jeli s tatínkem na desetidenní cestu po Bulharsku. Tatínek studoval bulharskou historii, takže jsem to měl i s výkladem.“
A jak prožívá současné období? „Čekáme miminko. Ještě nikdy jsme spolu zatím nestrávili tolik času, je to super,“ chválí si v pořadu Blízká setkání.
Jaký film má Biser Arichtev právě roztočený? Proč si vybral film místo kapely Kryštof?
Související
-
Největší filmařské nesmysly o boji parašutistů v kryptě. Od Atentátu přes Anthropoid po Smrtihlava
„Všechno je to paskvil!“ říká vojenský historik. Jak to bylo doopravdy? Podívejte se ve fotogalerii na autentické fotky ze zásahu německých jednotek přesně před 75 lety.
-
Emil Hácha – v hodině dvanácté. Dokument o jednom tragickém lidském osudu
Je ve smutném šestiletém období Protektorátu Čechy a Morava něco, co jednoduše a výstižně charakterizuje osudy mnoha lidí? Ano – je to příběh prezidenta Emila Háchy.
-
Hrdinové z barikád
Pravda o Pražském povstání, vlasovcích i osvobození Prahy. Neznámá fakta, autentické záznamy ve dvanácti dokumentech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.