Když byl Petr Čtvrtníček mladičký, stálo 9 korun. Za Šumavským bylinným do jižních Čech

7. červen 2025

Ve vůbec prvním díle gastronomicko cestovatelského pořadu Krmítko se dvojice milovníků jídla a vaření (a také moderátorů) vydává po stopách historicky cenného nápoje. Herec Petr Čtvrtníček a historik jídla a stravování Martin Franc vyráží poznávat „tekutou legendu“ Šumavské bylinné do Jižních Čech.

Šumavské bylinné získalo ocenění Regionální potravina v roce 2024. Obsahuje výtažky 22 vybraných druhů šumavských bylin a cizokrajného koření.

Při příjemném posezení v areálu bývalého volyňského pivovaru si Petr Čtvrtníček vzpomněl, že když byl docela mladičký, kupovali si s kamarády Šumavské bylinné za 9 korun. Martin Franc ho ale záhy upozornil, že litr stál až korun 14 a že tedy zcela jistě dostával slevu.

Tajemství výroby

O původním receptu a varných procesech si pánové povídali s výrobci Šumavského bylinného Pavlem Vlčkem a Petrem Jánským. Nejzvědavější byli Petr Čtvrtníček a Martin Franc na to, jak se nápoj vyrábí.

„Základem Šumavského bylinného je jablečné víno, které si připravujeme sami. To je samo o sobě asi nejpracnější část celé přípravy,“ prozradil o procesu přípravy Petr Jánský. „Pak přidáváme byliny, které se ve víně několik měsíců macerují. Pak víno znovu vyčistíme a znovu dolihujeme,“ dodává.

Kromě jablečného vína obsahuje Šumavské bylinné také zmíněnou směs 22 bylin. Pánové se samozřejmě pokusili recept získat. Neúspěšně.

Ochutnávka a párování

Po krátké ochutnávce oběma pánům vytanula na mysl jediná otázka: „Jaké jídlo by se k takovému nápoji hodilo nejvíc?“ Pro odpověď se vydali mezi seníky, rybníky a pasoucí se koně.

Z malebných kulis bývalého Volyňského pivovaru se pánové přesunuli do opatrným sluncem zalité Třeboně. Tam je v restauraci Vratislavský dům na Masarykově náměstí čekal šéfkuchař a majitel restaurace Vallmo Martin Makovička. Nelehkému úkolu připravit pokrm, který by se hodil k Šumavskému bylinnému, se postavil čelem. 

Recept jsem složil ze surovin, které se mi vždycky dostanou pod ruce, popisuje Martin Makovička. „I pstruhy jsem zvolil protože jsme v Třeboni a ryby sem zkrátka patří.“ A tak si pánové pochutnali na marinovaném pstruhovi s tvarohem a kysaným zelím.

Zaujal vás recept? Můžete ho vyzkoušet!

Marinovaný pstruh Martina Makovičky

Potřebujete:

  • Filety ze pstruha
  • Kysané zelí i se šťávou
  • Tvaroh
  • Pažitka
  • Cukr
  • Sul
  • Pepř

Postup:

  • Rybu na 30 minut naložíme do 50:50 směsi cukru a soli, aby se zatáhla. Pak rybu na dalších 30 minut umístíme do zelné šťávy. Zatímco se ryba marinuje, smícháme tvaroh a pažitku a dochutíme solí a pepřem. Jako poslední krok šéfkuchař Martin Makovička připravil opálené zelí. Takové zelí totiž přidá pokrmu sladkou, uzenou chuť.

Na výrobě pořadu Krmítko spolupracoval Státní zemědělský intervenční fond.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

    František Novotný, moderátor

    setkani_2100x1400.jpg

    Setkání s Karlem Čapkem

    Koupit

    Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.