Kdybychom se na svět dívali stejně, jako staří Egypťané, žili bychom věčně, říká ligvistka a překladatelka
Renata Landgráfová vystudovala egyptologii a srovnávací lingvistiku. Věnuje se staroegyptské literatuře, překládá milostnou poezii a tvrdí, že kdyby z textů zmizeli bohové, nikdo by nepoznal, že se jedná o básnictví staré 3000 let.
„Jejich náboženství je odvozené od pozorování přírody. Oni se kolem sebe neskutečně pečlivě dívali a odráželi to do svých představ o tom, co se děje ve světě bohů,“ říká o starých Egypťanech Renata Landgráfová. Pochopit je bez bohů a mýtů podle ní není vůbec možné.
Kdybychom ale uměli aplikovat jejich pohled na svět, bylo by nám líp. „Věřili, že pokud si je budoucí generace budou pamatovat jako lidi, kteří žili dobře a kteří byli prospěšní svým souputníkům, tak budou žít věčně a budou navždy spokojení.“
V čem je Jufaova hrobka unikátní? Rozumí vědci všem staroegyptským textům? Víme toho o starých Egypťanech moc nebo málo? Poslechněte si ze záznamu.Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.