Kdy vysévat rostliny a jak si výsev ulehčit?

5. duben 2013
Rada pro tento den

Vysévat můžeme zeleninu, bylinky, okrasné letničky s kratší dobou vývoje i trvalky, tedy až na několik teplomilných výjimek, kterým uškodí i lehký mrazík, jako jsou rajčata, papriky, cukety, lilky, petúnie aj. Ty je nutné předpěstovat.

Pro běžné odrůdy ředkviček, salátu či rokety je jaro naopak nejlepším obdobím pro výsev, protože nemají tendenci hořknout a vybíhat do květu jako v létě.

Dejte semenům dostatek prostoru
Většina začátečníků, a nejen jich, seje semena příliš hustě. Spotřebuje tak zbytečně mnoho osiva a vzešlé sazeničky je nutno probírat, aby se netísnily. Semena vyséváme do řádků, abychom vzešlou zeleninu mohli snadno zbavovat plevele, případně mulčovat.

Pomozte si laťkou nebo provázkem
Pokud chceme mít řádky rovné, pomůže laťka nebo provázek, na který si můžeme v požadovaný secích rozestupech uvázat uzlíky. Řádek pro setí do několika centimetrů prohloubíme násadou od hrábí či kůlkem, semínka pak sypeme na dno řádku a jen mírně je zahrneme. V prohlubni se bude lépe držet dešťová voda, která řádky časem vyplní zeminou a rostlinky do té doby budou mít stabilnější kořeny.

Dobrou práci odvede i pletivo
Sazeničky by v jednotlivých řádcích neměly růst v zákrytu, ale naopak vyplňovat mezery ve vedlejším řádku. Dobrou pomůckou pro rovnoměrný výsev je třeba pletivo pro králíkárny položené na záhon. Do každého oka pletiva pak jednoduše vložíme semínko. Aby nás při setí nebolela záda, použijeme lehkou dutou tyčku. Do jejího horního konce ve stoje pohodlně vkládáme semena, která jako potrubní poštou sjedou na určené místo dolním otvorem tyčky. Povrch osetého pozemku pak můžeme, opět ve stoje, jemně udusat obrácenou stranou kovových hrábí.

Jak na drobná semínka?
Nejhůř se sejí drobnká semínka, u kterých příliš husté výsevy hrozí nejčastěji. Proto semena smícháme s jemným, suchým pískem a za bezvětrného počasí směsí posypeme záhon a jeho povrch přitlačíte prkénkem nebo obrácenou stranou hrábí. Šikovnou pomůckou jsou i výsevné pásky, které pouze zahrneme zeminou, přičemž samotná páska se časem rozloží. Výsevné pásky však bývají dražší než běžná sadba v sáčku.

Celý text najdete v dubnovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio