Kdy vám lékař doporučí porod císařským řezem?

24. leden 2018

Císařským řezem u nás dnes rodí až 23 % žen. Většina z nich je ve velkých nemocnicích, které koncentrují riziková a patologická těhotenství nebo předčasné porody.

V menších porodnicích převažují zdravé fyziologické ženy a fyziologické porody. Zdá se, že pomalu odeznívá trend, podle kterého některé budoucí matky nechtěly rodit přirozeným způsobem.

„Císařský řez totiž není zdravější nebo lepší varianta z dlouhodobého pohledu života ženy,“ říká gynekolog a porodník Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN Praha Michal Mára.

Aby se něco nepokazilo

Pokud ale porodník zvolí operaci, tak asi spíš z obavy, aby se „něco nepokazilo“ ale taky z medicínských, sociálních nebo právních důvodů. „Je to ale pořád nejčastější porodnická operace v populaci mladších žen.“ Taky už existují pravidla, kterými by se lékaři měli při rozhodování řídit. „Celou řadu doporučení vydala česká Perinatologie. Jsou to postupy a indikace k ukončení těhotenství a jsou srovnatelná s nejvyspělejšími státy světa.“


Indikace pro císařský řez:
ze strany matky (stav po operaci v malé pánvi, celková onemocnění, vícečetné těhotenství, akutní infekce, umírající matka, vícečetné komplikace atd.)
ze strany plodu (pokud hrozí hypoxie, kdy je dítě v dechové nebo nitroděložní tísni, nepravidelná poloha plodu nejčastěji koncem pánevním, nepoměr velikosti hlavičky a pánve, často u dvojčat, atd.)

Odpověď lékaře

Podle gynekologa je těžko říct, co maminku vlastně bolí: děloha a její okolí, místo řezu na děloze nebo stěna břišní? Měla nějakou formu zánětu stěny břišní, což zahojí až čas (počítejte i šest měsíců). Sama může dodržovat hygienické zásady a případně použít nějakou antiseptickou mast.

Pokud bale byla rána nadále zarudlá, neuzavřená, mokvala a podobně, musí vyhledat lékaře. Kdyby obtíže přetrvávaly delší dobu, mohlo by se jednat o srůsty v oblasti mezi dělohou a močovým měchýřem. I tady se dá pomoci, ale až po řádném vyšetření, laparoskopickou operací.

Trocha historie

„Jako medik jsem si myslel, že název má snad něco společného s římským císařem, ale tak to není. Je to v zásadě popis řezu vycházející z latinského sectio caesarea,“ vysvětluje. Nicméně, už v antickém světě se podobný řez opravdu dělal, ale jen na mrtvých ženách.

Z náboženských důvodů se nemohla těhotná žena pohřbít i s nenarozeným dítětem. Jeden z prvních císařských řezů pak měl být proveden v českých zemích na druhé manželce našeho krále a císaře Jana Lucemburského. Zřejmě už ve 14. století, ale novodobá historie sahá k druhé polovině století 19.

autoři: lup , Tereza Stýblová
Spustit audio