Kde je Pavla Jazairiová opravdu doma? Dozvěděli jsme se ve čtvrteční předpoledne

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Novinářka Pavla Jazairiová zdůraznila, že protesty v Tunisu rozpoutali běžní lidé

Novinářka a spisovatelka Pavla Jazairiová byla hostem Martiny Kociánové a Dvojky. Zajímalo nás, čím jí učarovaly země, kterým se často dává přívlastek „rozvojové“ a na kterém místě naší planety je jí prostě dobře.

Pavla Jazairiová
roz. Kochová se narodila 5.3.1945 v Munsteru ve Francii. Dětství trávila mezi touto zemí, kde žila její matka, a Československem, u prarodičů. V 16 letech se do Československa vrací natrvalo. O čtyři roky později nastupuje do čs. rozhlasu – zahraničního vysílání pro fr. Afriku, odkud po roce 1968 z politických důvodů odchází. Pracuje jako prodavačka, později jako tlumočnice. Přitom se zajímá o rozvojové zeměa píše.(nakl. Orbis, později Panorama).

Na pozvání bratra ( Holanďana po otci) cestuje, především opakovaně do Afriky. Z manželství s Mufidem Jazairi se jí narodí 2 synové, Nisan r. 1967 a Martin r. 1969. Roku 1990 se vrací do rozhlasu jako redaktorka zpravodajství ze zahraničí. Celkem vydala 7 knih, všechny s tématikou rozvojových zemí: Sahara všedního dne, Setkání v buši, Cesty za Afrikou, Afrikou v protisměru, Izrael a Palestina, Palestina a Izrael, ve spoluautorství s Jiřím Hůlou Egypt, Egypt. Naposledy vyšly dva díly její práce o Indii: V Indii a V severní Indii. Navštívené země: Evropa ( kromě Švédska, Finska, Luxemburska, Moldavie) Blízský východ (krome Saudské Arabie, Jemenu), Rusko, Indie, Pákistán, Severní Korea. Afrika: Severní( Maroko, Alžírsko, Tunisko, Lybie, Egypt) Niger, Nigerie, Kamerun, Burkina Fasso, Mali, Ghana, Togo, Beni,. Jižní Afrika, Zimbabwe, Keňa, Tanzanie.
zdroj: www.ckc.cz

02333605.jpeg