Kde domov můj. Píseň, která se dostala nejvýš, kam to jen mohla dotáhnout
Posmívaná i chválená. Taková byla a tak trochu možná stále je píseň „Kde domov můj“, která je naší státní hymnou. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Poprvé ji lidé slyšeli 21. prosince roku 1834 a to jako píseň slepého houslisty Mareše ve hře Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka.
Která krajina se stala inspirací k textu písně?
Píseň je, tak jako celá hra, dílem Josefa Kajetána Tyla, pokud jde o část textovou a Františka Škroupa po stránce hudební.
Zajímalo by vás, jaká část české krajiny inspirovala Tyla k textu písně? Jak se dali Tyl a Škroup dohromady? Co je to vlastně ta samotná fidlovačka? To vše a mnohem víc se dozvíte v Příbězích z kalendáře.
Další Příběhy z kalendáře budou vyprávět o tradici vánočního stromu.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Tomáš Kraus: Ve Státní opeře se střetává historie antisemitismu, sionismu i české hymny
V Praze byla 5. ledna 2020 znovuotevřena Státní opera. Původně vznikla jako Nové německé divadlo „A ty příběhy kolem něj jsou neuvěřitelné.“
-
725. schůzka: Hledání hymny
Jedna česká píseň je pro nás už od roku 1834 naprosto stejným, či lépe řečeno neměnným symbolem domova, tak důležitým, že ji tento národ přijal za svou hymnu.
-
Jan Jirák: U hymny jsou důležitá slova a melodie. O břinkání velkého orchestru opravdu nestojím
Návrh Českého olympijského výboru na modernizaci a prodloužení státní hymny vyvolal bouřlivou diskusi. Asi to byl záměr, ale podle mediálního teoretika ne zrovna povedený.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka