Každý si může dovolit být slabý a nechat si pomoci, říká zakladatelka Mamma Help Jana Drexlerová

27. říjen 2019

V závěru Pinktoberu – měsíce v růžové, který je tradičně věnován rakovině prsu, přišla do našeho studia zakladatelka sdružení Mamma Help Jana Drexlerová. Rozpovídala se nejen o prevenci, ale i o tom, jak jí samotné změnila závažná nemoc život.

Mamma Help nemocným ženám pomáhá 20 let. Říjen je u nás měsícem v růžové už poosmé. Přístup k rakovině a její prevenci se za tu dobu hodně změnil. Jsou sice stále ženy, kteří se bojí jít na vyšetření, ale zejména mladí lidé už jsou zvyklí se o své zdraví starat, a to je moc dobře,“ říká Jana Drexlerová. Ročně u nás rakovinou onemocní kolem 7000 žen, z toho zhruba 300 jich je mladších 35 let. „Jsou to ženy, které ještě neměly děti, nebo mají velmi malé děti. Pokud přijdou včas, je pro ně připravena speciální léčba a mnoho z nich se vyléčí. Dnes už se také naštěstí nestává, že by lékaři u mladších žen riziko rakoviny podcenily, jako se to někdy stávalo dříve. Ale je opět potřeba o tom mluvit.“

V pořadu Až na dřeň upozornila Jana Drexlerová také na nebezpečí, kterému se nemocné ženy vystavují na sociálních sítích. „Někdy si pacientky hledající útěchu neuvědomují jak je nebezpečné, když o sobě v takto vážné situaci všechno říkají všem. Navíc mohou narazit na jedince, kteří se baví manipulováním s lidmi. Mockrát jsem se s takovými příběhy setkala.“

Na rakovinu zemřel Janě Drexlerové tatínek. Byla malá holčička a postupně z jejího života na rakovinu odešlo ještě několik blízkých. Sama rakovinou onemocněla před 20 lety, v době, kdy vedla své úspěšné nakladatelství a její život byl hodně turbulentní. O to větší šok pak zažila. „Velmi mi tehdy pomohla psycholožka. Sezení u ní jsem celé proplakala a trápila se tím, že pláču a nejsem silná, jako dřív. Pomohlo mi uvědomění, že si mohu dovolit být slabá a nechat si pomoci.“

Celý rozhovor s Janou Drexlerovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio