„Každému herci doporučuji začít na oblasti.“ Lešek Wronka a jeho dcera Magdaléna u Jana Čenského

23. květen 2021

Pořád přemýšlím v nářečí, ale v Praze pracuji už 25 let, říká česko polský hudební producent, skladatel a textař. Do studia přišel se svojí dcerou Magdalénou.

Lešek Wronka debutoval v Českém Těšíně jako herec. „Každému herci bych doporučoval začít na oblasti. Odehrál jsem tam za tři roky 20 premiér a z toho 18 hlavních rolí. To byla super škola. Do toho jsem psal scénickou hudbu.“

Moje první role byla malá ploštice

V Českém Těšíně začínala i Magdaléna. „Když tam vznikal muzikál Ferda Mravenec, tak jsme tam s bratrem dostali pidiroličku. Já hrála malou ploštici a bratr šneka. O 25 let později jsem se přesunula do Prahy do Karlína.“

V závěrečném kvízu Lešek Wronka prozradil, že jeho kladnou vlastností je houževnatost. Rozčiluje ho neúcta a nezodpovědnost. Má rád historické knihy a filmy. „V poslední době jsem četl Dějiny 20. století. Je to napsané hodně beletristickým způsobem.“ A jaké je jeho oblíbené jídlo? „Doma rád vařím kedlubny s krkovičkou a brambory a také bramborové placky na sucho se zakysanou smetanou a škvarky.“

Jak se Magdaléně Wronkové daří psát pohádky? Jakou hudbu rádi poslouchají? Kolik nazpíval Lešek Wronka písniček. Na jakém projektu pro děti teď pracují?

autoři: Jan Čenský , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.