Každé dítě má nárok na své vzpomínky, soudí autorka benefičního projektu Život v kufříku

29. březen 2021

Ročně se v Česku narodí kolem 500 novorozenců, kteří jsou vzápětí rodiči opuštěni. Obvykle nemají nic, co by jim připomnělo, kdo jsou, upozorňuje Iva Barnincová Říhová.

Díky Nadačnímu fondu La Vida Loca a projektu Život v kufříku tyhle děti dostanou něco, co jim pomůže vytvořit zdravou identitu. Kufřík obsahuje například jejich první fotku, deníček, ve kterém je otisk ručičky a chodidla a do kterého sestry na novorozeneckém oddělení napíší, jaký byl den, když se dítě narodilo, babičky dobrovolnice přidají pletenou soupravičku. „V kufříku zůstávají uchované vzpomínky a vyprávějí dítěti o jeho životě.“

Laskavost je základ zdravého přístupu k životu, dodává Iva

Před lety učinila zásadní rozhodnutí: „Rozhodla jsem se být šťastná. A začaly se dít věci.“ A protože sama zažila vnitřní přerod, rozhodla se pomáhat i ostatním nalézat štěstí. „Práce na sobě je velká krásná investice,“ říká žena, která při vedení svých klientů kombinuje různé metody, hodně však sází na jógu a laskavý přístup k sobě sama.

Proč má notýsek u postele? Na kom zkoušela, jestli její metody fungují? A je štěstí otázkou cviku a vůle? Více v rozhovoru s Janou Rychterovou.

Spustit audio