Kateřina Šafaříková: Problémová, nesrozumitelná a protivná země. Tak nás vnímala Evropská unie. Teď si ale můžeme napravit reputaci

1. červenec 2022

Česko se dnes na půl roku ujímá předsednictví v Radě Evropské unie. Jak dobře je na důležitou roli připraveno? Jaký vzkaz chce Evropě vyslat? A jakou pověst má Česká republika v unijních strukturách? Zpravodajka v Bruselu Kateřina Šafaříková zhodnotí právě skončené předsednictví Francie, nastíní priority současného předsednictví a vrátí se i k neslavnému pádu vlády během prvního českého předsednictví.

„Předsednictví je těžký úkol. Ale jsme na něj připraveni. Bohužel profesionálů, kteří předsednictví budou vést, máme docela málo. Rozpočet na předsednictví je totiž tentokrát nižší než obvykle. Česko má jenom v Bruselu na stálé misi při EU podstav zhruba třicet čtyřicet lidí. Na druhé straně jsou to lidé zkušení, připravení udělat maximum,“ popisuje v pořadu Jak to vidí... zpravodajka v Bruselu Kateřina Šafaříková.

Složitý organismus EU

„Češi budou muset vést týmy, koordinovat debaty, posouvat diskuse dál. Vlastní národní politika bude muset ustoupit. Pokud to ale Češi zvládnou, ostatní členské státy si je zafixují jako sice malou zemi, která ale v podobných situacích dokáže obstát.“

Čtěte také

„Ne nadarmo řada politologů říká, že předsednictví je o tom, aby si země vyzkoušela, jestli dokáže hrát nad svoji váhovou kategorii. A když to dokáže, tak se jí to pozitivně vrátí. Konkrétním příkladem může být Dánsko, které má sice jen pět milionů obyvatel, ale má vysoce respektované postavení.“

Česká republika nicméně přebírá žezlo od Francie v nelehké situaci. Státy drtí inflace a na Ukrajině hoří ozbrojený konflikt. „Emmanuelu Macronovi a dalším francouzským představitelům se na pozadí ruské invaze podařilo udržet Evropu jednotnou,“ vyzdvihuje Šafaříková. „Udržet stejnou linii je vlastně nutné.“

Nálepka potížistů

„Česká republika měla dlouhodobě nálepku problematické, kontroverzní, nesrozumitelné a v zásadě protivné země. Teď je to trochu jinak.“

„Petr Fiala se chová jako standardní západoevropský politik. Mluví racionálně, vstřícně a přátelsky. Očekává se tedy od nás standardní evropský výkon. Přesto je celé předsednictví důležité hlavně pro nás samé, pro naše sebevědomí.“

„Když to zvládneme, bude to něco jako náš druhý návrat do Evropy. Zakódujeme si v sobě zkušenost, že to lze zvládnout, že můžeme uspět, že jsme standardní evropská země, která celý půlrok vydrží a Evropu dokáže držet pospolu.“

Pád vlády a kontroverzní Entropa

Entropa, kontroverzní plastika Davida Černého

Kateřina Šafaříková tém naráží na naše předsednictví v roce 2009, během něhož padla česká vláda. „V Bruselu tohle ale zase tolik nerezonuje. Nejsme první ani poslední. Například Belgie neměla vládu dva roky, a přesto zcela bez problémů svoje předsednictví zvládla.“

Spíš než pád české vlády zapůsobila podle Šafaříkové tehdejší instalace Davida Černého Entropa. „Každá členská země v ní byla ironicky nebo karikaturně vyobrazená. Tahle skládačka mnohé fascinovala. Ale zároveň některé pobouřila. Dokonce to vedlo k diplomatickým kontroverzím a část Entropy musela být zakryta.“

Spustit audio

Související