Kateřina Rusinová: „Smrt není téma ke kávě.“ Ale možná bychom o ní měli mluvit dřív, než si myslíme

1. duben 2026

„Pro mě začalo být téma závěru života aktuální ve chvíli, kdy jsem pracovala 20 let v intenzivní péči, kde nemalé procento pacientů prochází nejsložitější životní zkouškou. Uvědomila jsem si, že za přístroji, které nahrazují orgánové funkce, jsou nevyřčené otázky a potřeby pacienta i jeho blízkých,“ říká lékařka a průkopnice paliativní medicíny Kateřina Rusinová v rozhovoru s Michaelou Maurerovou.

Kateřina Rusinová

Právě tahle zkušenost jí postupně obrátila profesní směr. „To, že se lidský čas krátí, ještě neznamená, že by nemohl být dobře naplněný. A to byl zásadní obrat v mé kariéře,“ ohlíží se dnes přednostka Kliniky paliativní medicíny 1. LF UK a VFN v Praze.

Najednou už nešlo jen o to, co všechno medicína dokáže, ale taky o to, co má pro konkrétního člověka ještě smysl. „To, co paliativní medicína může přinést, je co nejlepší čas, který pacient potřebuje v kterékoli fázi nemoci. A to nejdůležitější je zeptat se a nemyslet si, že já jsem expert. Já jsem na medicínské postupy a expert na to, co je pro něj důležité, je samotný pacient.“

Je to změna, která jde trochu proti naší představě, že lékař má mít vždycky odpověď. „Smrt není téma ke kávě. Vyžaduje pokoru a míru zralosti, a je dobře, že před ním máme respekt,“ uzavírá lékařka Kateřina Rusinová v Blízkých setkáních.

autoři: Michaela Maurerová , eh
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.