Karol Sidon: Paní Svět

14. duben 2019

Bez lásky je rozum hloupý. Hra inspirovaná postavou antického filozofa Démokrita musela být v 70. letech smazána. Poslouchejte do neděle 21. dubna 2019.

Původní premiéru měla Paní Svět na vlnách tehdejšího Československého rozhlasu v březnu 1970. Následně ale byla smazána. Podobně jako další snímky, u nichž figurovalo Sidonovo jméno. K neobyčejné tragikomedii o poznání, bláznovství a lásce se rozhlas vrátil novým nastudováním téměř po půl století v roce 2015.

Účinkují: Josef Somr, František Němec, Václav Postránecký, Dana Černá a Johanna Tesařová
Hudba: Zdeněk Zdeněk
Zvuk: Ladislav Reich
Zvuková spolupráce: Tomáš Pergl
Dramaturg: Hynek Pekárek
Režie: Hana Kofránková
Natočeno v roce 2015.

Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly může najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

autor: Hynek Pekárek
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.