Kariéru ve vědě jsem udělala díky péči o děti, říká s nadsázkou vědkyně Vladimíra Petráková
Covid udělal z jejího oboru, nanotechnologií, hit. Mohou zachránit lidstvo? Musela se někdy rozhodovat mezi vědou a svými čtyřmi dětmi? Moderuje Zuzana Vlčková.
To, že se jí v rozhovorech stejně často jako na nanotechnologie ptají na to, že je matkou čtyř dětí, považuje inženýrka biochemie, vedoucí vědecké skupiny na Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, za službu české vědě.
Přijde jí škoda, že mnoho žen z ní odchází, protože nedokáží soukromý a pracovní život skloubit. A škoda je to zejména pro tuzemskou vědu. Petráková proto pracuje nejen na rozvoji svého výzkumu, ale také na podněcování ke zlepšení zázemí pro vědce anebo třeba na vytvoření sítě českých vědců žijících v zahraničí (Czexpats in Science), kteří chtějí zůstat v kontaktu z Českem a třeba sem i přinášet své zkušenosti.
O lékařském využití nanovýzkumu, ostychu českých vědců a zásadní schopnosti nemyslet si předem, že to nejde, mluvila Vladimíra Petráková v pořadu Noční Mikrofórum se Zuzanou Vlčkovou.
Související
-
Tkáňové inženýrství umožní v budoucnu vyrábět nové orgány, myslí si vědkyně. Má to ale zádrhel
Ve světě prorazila s nanovlákny, která jsou pro vědu klíčová. „Zabývám se hlavně medicínou a tam vidím velký potenciál,“ usuzuje v Blízkých setkáních Markéta Klíčová.
-
Úžasné životy: Vědec František Běhounek podle jaderné fyzičky Dany Drábové
František Běhounek se významným způsobem zasloužil o rozvoj radiologie a radioterapie v Československu. Podnikl také několik polárních výprav.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.