Kariéru ve vědě jsem udělala díky péči o děti, říká s nadsázkou vědkyně Vladimíra Petráková

15. srpen 2022

Covid udělal z jejího oboru, nanotechnologií, hit. Mohou zachránit lidstvo? Musela se někdy rozhodovat mezi vědou a svými čtyřmi dětmi? Moderuje Zuzana Vlčková.

To, že se jí v rozhovorech stejně často jako na nanotechnologie ptají na to, že je matkou čtyř dětí, považuje inženýrka biochemie, vedoucí vědecké skupiny na Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, za službu české vědě.

Přijde jí škoda, že mnoho žen z ní odchází, protože nedokáží soukromý a pracovní život skloubit. A škoda je to zejména pro tuzemskou vědu. Petráková proto pracuje nejen na rozvoji svého výzkumu, ale také na podněcování ke zlepšení zázemí pro vědce anebo třeba na vytvoření sítě českých vědců žijících v zahraničí (Czexpats in Science), kteří chtějí zůstat v kontaktu z Českem a třeba sem i přinášet své zkušenosti.

O lékařském využití nanovýzkumu, ostychu českých vědců a zásadní schopnosti nemyslet si předem, že to nejde, mluvila Vladimíra Petráková v pořadu Noční Mikrofórum se Zuzanou Vlčkovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.