Kariéru ve vědě jsem udělala díky péči o děti, říká s nadsázkou vědkyně Vladimíra Petráková

15. srpen 2022

Covid udělal z jejího oboru, nanotechnologií, hit. Mohou zachránit lidstvo? Musela se někdy rozhodovat mezi vědou a svými čtyřmi dětmi? Moderuje Zuzana Vlčková.

To, že se jí v rozhovorech stejně často jako na nanotechnologie ptají na to, že je matkou čtyř dětí, považuje inženýrka biochemie, vedoucí vědecké skupiny na Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, za službu české vědě.

Přijde jí škoda, že mnoho žen z ní odchází, protože nedokáží soukromý a pracovní život skloubit. A škoda je to zejména pro tuzemskou vědu. Petráková proto pracuje nejen na rozvoji svého výzkumu, ale také na podněcování ke zlepšení zázemí pro vědce anebo třeba na vytvoření sítě českých vědců žijících v zahraničí (Czexpats in Science), kteří chtějí zůstat v kontaktu z Českem a třeba sem i přinášet své zkušenosti.

O lékařském využití nanovýzkumu, ostychu českých vědců a zásadní schopnosti nemyslet si předem, že to nejde, mluvila Vladimíra Petráková v pořadu Noční Mikrofórum se Zuzanou Vlčkovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...