Karel Čapek. Muž, který zemřel pro ideál
Karel Čapek nebyl jen spisovatel, dramatik a novinář, jak se to opisuje z jedné učebnice do druhé, ale zejména veřejný intelektuál. Člověk, jenž promýšlí společenské problémy z dlouhodobé perspektivy a mimo úzký koridor stranických zájmů, sleduje tendence a upozorňuje na rizika. Je to zhruba ta mise, kterou v biblických dobách plnili proroci. Mzdou za ni bývalo ukamenování a osud Karla Čapka nebyl jiný.
Narodil se v Malých Svatoňovicích, vyrostl v Úpici, gymnázium absolvoval v Hradci Králové a Brně a univerzitní studia na Filozofické fakultě UK v Praze. Pracoval jako novinář v Národních listech a v Lidových novinách. Psal romány, divadelní hry, povídky, pohádky, cestopisy a eseje.
Především ale vstupoval do veřejné diskuse, seznamoval a propojoval významné osobnosti společenského života a vytrvale hájil Masarykův ideál humanity a demokracie. Po podpisu mnichovské dohody se proto stal terčem útoků českých fašistů, kteří ho nakonec také uštvali – bez ohledu na to, že řečí lékařské zprávy zemřel na zápal plic.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.