Kamila Moučková: „21. srpna jsem se nebála, ale měla obrovský vztek ...“

11. červen 2010

Kamila Moučková … kdo by neznal její jméno. Kdo by nevěděl, že jako první oznámila šokovanému národu okupaci armádami Varšavské smlouvy 21. srpna 1968? (Tehdy vysílala celý den, a to až do momentu, kdy ji v přímém přenosu ze studia vyvedli ozbrojení sovětští vojáci.) Právě tato žena s velkým „Ž“ byla hostem pátečního Hosta do domu ČRo 2 – Praha s Vladimírem Krocem. A co nám prozradila? ….Pokud jste některý z pořadů Setkání Hosta do domu tohoto týdne nemohli poslouchat ... máte další možnost v našem Rádiu na přání nebo přímo v následujícím článku.

V „onen den“ 21. srpna se prý ani tak nebála. Své emoce popsala jako vztek. Obrovský vztek vůči okupantům …Ač již v té době měla tři děti, „obavy se jí prý přelily do emocí, které nejde slušně, do rozhlasového vysílání popsat“. V televizi poté ještě zůstala ale v roce 1970 (17. dubna) tehdejší vláda vydala dekret, jímž se Kamila Moučková odvolávala z vysílání televize. Poté krátce působila v dabingu, nakonec ji z ČST propustili. A než se mohla vrátit uplynulo 20 let. Jaký to byl návrat? Prý velmi těžký, nejprve musela být tzv. rehabilitována oficiálním dekretem a až potom mohla usednout do moderátorského křesla. Všechno to ale byly předtočené pořady. „Odpovědnost moderátora živého vysílání je neskutečná. To si ten, kdo za mikrofonem neseděl, asi nedokáže uvědomit,“ vysvětlila K. Moučková. Nakonec „zakotvila“ v televizním pořadu Barvy života, který sama „vymyslela“ a který také 7 let moderovala. Principem pořadu je pomoci seniorům v různých životních situacích aneb praktické rady. „Pak to šlo ráz na ráz… Asi tak, jako člověk nezapomene jezdit na kole … Nevím… prostě se mi to vrátilo,“ …dodala s úsměvem. „Měla jsem strašnou trému ale ta po prvním dílu prostě přešla.“ „Jsem dnes naprosto spokojená stará ženská,“ uzavírá Kamila Moučková náš rozhovor. Je jí 82 let, zažila nádherný život. „Já bych nic neměnila. Jen bych si zkrátila těch krutých 21 let, kdy jsem nemohla pracovat. Těch špatných, negativních věcí v mém životě bylo nepoměrně méně než těch pozitivních.“ ...

Kamila Moučková

POZN. redakce...Rozhodně si poslechněte celý rozhovor v našem audioarchivu. Zejména, pokud potřebujete „nalít do žil trochu optimismu ...“

Informace pro ty, kteří si nestihli poznamenat termín autogramiády nové knihy Kamily Moučkové „Nejsem žádná lvice“ ... proběhne v pražském Paláci Luxor, 21.6.2010 od 16:00 hodiny.

Kamila MOUČKOVÁ
rozená Nová (* 8. dubna 1928, Jihlava)
je legendární česká televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka. Žena, jež jako vůbec první v roce 1968 ohlásila z obrazovky někdejší Československé televize invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Dne 12. dubna 2008 byla uvedena do Dvorany slávy TýTý.
Život Jako dcera novináře a politika Viléma Nového (1904 – 1987) vystudovala Státní čs. reformní reálné gymnázium v Jihlavě. Od roku 1942 žila v Polné, kde chodila na základní školu a s místními ochotníky hrála divadlo. Po návratu matky z koncentračního tábora v Ravensbrücku se vrátila zpět do Jihlavy. Rok po válce vystupovala jako herečka v teplickém divadle, poté v letech 1946 – 1948 v Horáckém divadle v Jihlavě. Sedm let (1949-1956) pracovala jako hlasatelka Čs. rozhlasu, poté přešla do Čs. televize, kde se stala hlasatelkou a moderátorkou zpravodajských pořadů. Byla první hlasatelkou nově vzniklých Televizních novin, jež se začaly vysílat od 1. ledna 1957.
Během pražského jara a při následném obsazení ČSR vojsky Varšavské smlouvy se zapojila do protiokupačního vysílání televize i rozhlasu, v den příchodu cizích armád 21. srpna.
Zdroj: cs.wikipedia.org
V pondělí jsme s hercem, režisérem a překladatelem Jiřím Ornestem nejen vzpomínali na zesnulého Ladislava Smoljaka. Jiří Ornest: "Ladislav Smoljak je nenahraditelný)

Jiří Ornest

Vědkyně Marie Kalbáčová, Gabriela Holubová a Jana Humpolíčková byly našimi hosty v úterý. Vyprávěly nám o svých zajímavých profesích a o tom, že jinak vedou všední život dnešních žen. "Tři ženy ve vědě" tvrdí, že "jsou úplně normální ..." :-)

Marie Kalbačová, Gabriela Holubová a Jana Humpolíčková

Ve středu nám zoolog Evžen Kůs vyprávěl o projektech na záchranu koně Převalského, který je posledním druhem divokého koně. Evžen Kůs: Osud koně Převalského ve volné přírodě znovu v ohrožení

Evžen Kůs

Naším čtvrtečním hostem byl Milouš Červencl, ředitel Památníku Lidice. Přiblížil nám mj. minulost i přítomnost instituce, která připomíná tragédii této středočeské obce za 2. světové války. Podrobnosti o novém filmu "Lidice" nám přišel prozradit jeho producent Adam Dvořák. Milouš Červencl: "Lidice musí žít!"

Milouš Červencl


Napište nám, jestli se vám naše celotýdenní vysílání líbilo. Určitě nás zajímají vaše názory!

Použít můžete tuto diskusi (hned pod článkem) nebo náš e-mail: ZDE.


<hr/><hr/>

NEZAPOMEŇTE, ŽE
Od února 2010, resp. poprvé od posledního lednového víkendu (30.1.- 31.1.), najdou návštěvníci internetových stránek Českého rozhlasu 2 - Praha EXKLUZIVNĚ, a to v našem Rádiu na přání, rozhlasové hry (ne 20:05), četby na pokračování (po - pá 22:05), pohádky skřítka Hajaji (denně 19:00), sobotní Hry pro děti a jejich rodiče (so 13:05) nebo Nedělní pohádky (ne 13:05)!!! Tyto pořady jsou zde publikovány ale pouze ve streamu, tedy pouze k poslechu (!), a pouze na dobu jednoho týdne!!! Vyhověli jsme tak vašim četným prosbám a žádostem.
Stále ale nemůžeme pořady nabízet "ke stažení", tedy k "download"(!) nebo na dobu delší než jeden týden. Jsou totiž chráněny autorským zákonem.
Pevně věříme, že tuto novou službu přivítáte!
VÁŠ ČESKÝ ROZHLAS 2 - PRAHA
RÁDIO NA VLNĚ POHODY

vykřičník


autoři: lup , Jan Profous , Jan Sklenář , Pavla Kopřivová , eh
Spustit audio