Kamera jako svědek. První případ v Čechách vyřešený díky průmyslovým kamerám
Smrt strážce zákona pár dní před Vánocemi jen kvůli pár stokorunám. Případ odhaluje policejní postup rekognice. První případ u nás vyřešený díky průmyslovým kamerám.
V hypermarketu Globus v Brně-Ivanovicích 12. prosince 1998 odpoledne neznámý pachatel vystřelil na pracovníka bezpečnostní služby, který ho zadržel kvůli krádeži lahve alkoholu. Střela zasáhla tepnu, muž na místě vykrvácel. V té době byli náhodou kousek od místa činu na parkovišti dva policisté, kteří pachatele začali pronásledovat. Muž dvakrát na jednoho z nich vystřelil.
Skutečné jméno pachatele bylo v audiu pozměněno. Případ nesouvisí s nositeli jména užitého v autorské licenci.
Policistu zasáhl, sebral mu pistoli a utekl. Kdyby mu jeho kolega nezajistil okamžitý převoz do nemocnice, pravděpodobně by zemřel. Po střílejícím zločinci pátraly dál přivolané policejní hlídky. Na místo události byl společně s krajskou výjezdovou skupinou povolán i kriminalista Vladimír Matoušek. Obětí střelby byl 38letý Bulhar, původně policista, teď detektiv odhalující zloděje mezi zákazníky.
Náboj, krev a video
Policisté z krajské výjezdové skupiny s kriminalistickým technikem zajistili na místě činu nábojnici, daktyloskopické a pachové stopy z nákupního košíku pachatele a z uloženého zboží. Na ulici pak ještě biologické stopy z krve a druhý náboj. Jako svědek se přihlásil muž, který unikajícího vraha náhodou svezl autem. Krev byla i v autě.
V 90. letech minulého století se ale také začínaly více využívat průmyslové kamery ke střežení velkých obchodních domů. A vyšetřovatelé si tedy vyžádali záznamy. Bylo to poprvé, kdy k pátrání po pachateli přispěl videozáznam z průmyslové kamery, na kterém byl podezřelý muž zachycen.
Muže z kamery poznali
Na kameře nebyla zachycena přímo vražda, ale jen zastřelený detektiv v prodejní části ve shluku velkého množství zákazníků. Ve dvou dalších případech se dalo usoudit, že detektiv sleduje podezřelého muže s brýlemi. V jednom případě se podezřelý podíval přímo do kamery.
Rekognice je jako úkon zakotvena v platné právní úpravě v § 93 odst. 2 trestního řádu. Má-li se výslechem zjistit totožnost nějaké osoby nebo věci, vyzve se obviněný, aby ji popsal. Teprve pak mu má být osoba nebo věc ukázána, a to zpravidla mezi několika osobami nebo několika věcmi téhož druhu.
Ze záznamu nechali kriminalisté udělat co nejkvalitnější fotografii a její kopie rozeslali na policejní útvary v kraji i médiím. Během rekognice na ní tři svědci označili podezřelého jako muže, který střílel. Na základě fotky se ozvali i policisté z oddělení motorových vozidel, protože podezřelého už několikrát vyslýchali kvůli vykrádání aut.
Střílel invalida?
Podezřelý měl na kontě sérii vykrádání aut starou pět let. Po zadržení se pokusil o útěk skokem z okna v 1. patře a těžce se zranil. Tehdy byl odsouzen na jeden rok s podmínkou na pět let. Proto se nejspíše tak snažil vyhnout zatčení za krádež obyčejné lahve.
Už jako invalidní důchodce pracoval na částečný úvazek jako instruktor v autoškole. V práci se prý ale už více jak týden neukázal, doma nebyl. Manželka policii potvrdila, že do Globusu jezdil často. O vraždě se prý dozvěděla z tisku. Zranění na manželově ruce si všimla, ale odmítl jí prý říct, jak k němu přišel.
Bude se vrah bránit zbraní?
Dál využila práva nevypovídat a odmítla poskytnout informace k jeho pohybu v době vraždy. Až po vysvětlení naléhavé situace sdělila, že je na chatě i s jejich dvěma syny, 14letým Lukášem a 19letým Liborem. Protože věděla, že u sebe mají střelné zbraně, bála se o jejich život, pokud budou při manželově zatýkání.
Kriminalisté vypracovali s vedoucím prvního oddělení majorem Pláteníkem plán na pachatelovo zadržení a akci připravili společně s policisty zásahové jednotky. Zákrok v chatě byl připraven na dopolední hodinu. Začal ve chvíli, kdy oba synové objekt opustili.
Vražedná zbraň chybí
Na policejní výzvu, aby vyšel ven s rukama nad hlavou, nejdříve pachatel nereagoval. Vyšel teprve po třetí výzvě, když se přesvědčil, že je pozemek obklíčen policisty. Bylo patrné, že změnil vizáž: nechal se ostříhat zcela nakrátko, přestal se holit a nosil jiný typ brýlí.
Při prohlídce chaty našli kriminalisté mezi odpadky černou koženou bundu s patrnými defekty od střely na pravém rukávu a s krevními stopami. Zajistili také kulovnici, větší množství střeliva a dvě pouzdra na pistole. Vražednou zbraň ani pistoli postřeleného policisty u něj ale nenašli.
Majstrštyk brněnských kriminalistů
Kriminalistům Městského ředitelství policie Brno se ale podařilo svědecky prokázat, že 15. prosince nabízel starší ze synů pachatele k zakoupení dvě pistole. Jednu ráže 9 mm a druhou ráže 7.65. Jednu prodal zaměstnanci herny v Brně a druhou svému známému.
Oba po kratším zapírání při výslechu pistole dobrovolně vydali. Expertiza potvrdila, že s první zbraní pachatel střílel v obchodním centru a druhou odcizil zraněnému policistovi. Mezitím laboratorní testy potvrdily totožnost krevních stop z místa činu a z auta. Pachatel byl odsouzen na 20 let ve věznici se zvýšenou ostrahou.
Byl to takový milý soused
Sousedi ho přitom označovali za milého a ochotného člověka, který rád všem pomáhal. Jako zaměstnanec byl prý spolehlivý a bezproblémový. Nikdo by ho nespojoval s krádežemi, a už vůbec ne s vraždou. Jenže tak úplně ve zkratu asi nejednal, když chodil nakupovat s pistolí v kapse...
Související
-
Draze placený výlet do Ria. Případ vražd mezi brněnskými veksláky
Těsně před Vánoci 1993 zněly Brnem koledy a výstřely. V Mlýnské ulici plné lidí pálil střelec za běhu a na zemi zůstali ležet dva muži v kalužích krve.
-
Ještě jedna vražda. Roky uzavřený případ rozlouskla až intuice kriminalisty
Stačilo málo a vše mohlo pachateli projít. Zvlášť když už byl případ uzavřen. Vražda z března 2000 byla vyřešena jen díky drobnému detailu a intuici kriminalisty.
-
Kořist. Jeden z nejbrutálnějších případů liberecké kriminálky
Kolem půl páté ráno 3. srpna 2011 projížděl libereckou čtvrtí Rochlice vlak. Cestující si všimli, že u pilíře silničního mostu hoří. A v ohni rozpoznali lidské tělo.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.