Kamera jako svědek

Podezřelý na snímku z průmyslové kamery v hypermarketu Globus
Podezřelý na snímku z průmyslové kamery v hypermarketu Globus
0:00
/
0:00

Smrt strážce zákona pár dní před Vánocemi jen kvůli pár stovkám. Případ odhaluje policejní postup rekognice. První případ u nás vyřešený díky průmyslovým kamerám.

V hypermarketu Globus v Brně Ivanovicích 12. prosince 1998 odpoledne neznámý pachatel vystřelil na pracovníka bezpečnostní služby, který ho zadržel kvůli krádeži lahve alkoholu. Střela zasáhla tepnu, muž na místě vykrvácel. V té době byli náhodou kousek od místa činu na parkovišti dva policisté, kteří pachatele začali pronásledovat. Muž dvakrát na jednoho z nich vystřelil.

Policistu zasáhl, sebral mu pistoli a utekl. Kdyby mu jeho kolega nezajistil okamžitý převoz do nemocnice, pravděpodobně by zemřel. Po střílejícím zločinci šly dál přivolané policejní hlídky. Na místo události byl společně s krajskou výjezdovou skupinou povolán i kriminalista Vladimír Matoušek. Obětí střelby byl 38letý Bulhar, původně policista, teď detektiv odhalující zloděje mezi zákazníky.

Náboj, krev a video

Policisté z krajské výjezdové skupiny s kriminalistickým technikem zajistili na místě činu nábojnici, daktyloskopické a pachové stopy z nákupního košíku pachatele a z uloženého zboží. Na ulici pak ještě biologické stopy z krve a druhý náboj. Jako svědek se přihlásil muž, který unikajícího vraha náhodou svezl autem. Krev byla i v autě.

Hypermarket Globus: místo činu s tělem oběti

V 90. letech letech minulého století se ale taky začínaly více využívat průmyslové kamery ke střežení velkých obchodních domů. A vyšetřovatelé si tedy vyžádali záznamy. Bylo to poprvé, kdy k pátrání po pachateli přispěl videozáznam z průmyslové kamery, na kterém byl podezřelý muž nasnímán.

Muže z kamery poznali

Na kameře nebyla zachycena přímo vražda, ale jen zastřelený detektiv v prodejní části ve shluku velkého množství zákazníků. Ve dvou dalších případech se dalo usoudit, že detektiv sleduje podezřelého muže s brýlemi. V jednom případě se podezřelý podíval přímo do kamery.


Rekognice je jako úkon zakotvena v platné právní úpravě v § 93 odst. 2 trestního řádu. Má-li se výslechem zjistit totožnost nějaké osoby nebo věci, vyzve se obviněný, aby ji popsal. Teprve pak mu má být osoba nebo věc ukázána, a to zpravidla mezi několika osobami nebo několika věcmi téhož druhu.

Ze záznamu nechali kriminalisté udělat co nejkvalitnější fotku a její kopie rozeslali na policejní útvary v kraji i médiím. Během rekognice na ní tři svědci označili podezřelého jako muže, který střílel. Na základě fotky se ozvali i policisté z oddělení motorových vozidel, že podezřelého už několikrát vyslýchali kvůli vykrádání aut.

Střílel invalida?

Podezřelý udělal před pěti lety sérii vloupaček do aut. Po zadržení se pokusil o útěk skokem z okna v 1. patře a těžce se zranil. Byl tehdy odsouzen na jeden rok s podmínkou na pět let. Proto se nejspíš tak snažil vyhnout zatčení za krádež obyčejné lahve.

Už jako invalidní důchodce dělal na částečný úvazek instruktora v autoškole. V práci se prý ale už víc jak týden neukázal, doma nebyl. Manželka policii potvrdila, že do Globusu jezdil často. O vraždě se prý dozvěděla z tisku. Zranění na manželově ruce si všimla, ale odmítl jí prý říct, jak k němu přišel.

Hypermarket Globus, kde došlo k vraždě

Bude se vrah bránit zbraní?

Dál využila práva nevypovídat a odmítla poskytnout informace k jeho pohybu v době vraždy. Až po vysvětlení naléhavé situace sdělila, že je na chatě i s jejich dvěma syny 14letým Lukášem a 19letým Liborem. Protože věděla, že u sebe mají střelné zbraně, bála se o jejich život, pokud budou při manželově zatýkání.

Kriminalisté vypracovali s vedoucím prvního oddělení majorem Pláteníkem plán na pachatelovo zadržení a akci připravili společně s policisty zásahové jednotky. Zákrok v chatě byl připraven na dopolední hodinu. Začal ve chvíli, kdy oba synové opustili chatu.

Vražedná zbraň chybí

Na policejní výzvu, aby vyšel ven s rukama nad hlavou, nejdřív pachatel nereagoval. Vyšel teprve po třetí výzvě, když se přesvědčil, že je pozemek obklíčen policisty. Bylo patrné, že změnil vizáž: nechal se ostříhat zcela nakrátko, přestal se holit a nosil jiný typ brýlí.

Při prohlídce chaty našli kriminalisté mezi odpadky černou koženou bundu s patrnými defekty od střely na pravém rukávu a s krevními stopami. Zajistili taky kulovnici, větší množství střeliva a dvě pouzdra na pistole. Vražednou zbraň ani pistoli postřeleného policisty u něj ale nenašli.

Hypermarket Globus: nábojnice na místě činu

Majstrštyk brněnských kriminalistů

Kriminalistům Městského ředitelství policie Brno se ale podařilo svědecky prokázat, že 15. prosince nabízel starší ze synů pachatele k zakoupení dvě pistole. Jednu ráže 9 mm a druhou ráže 7.65. Jednu prodal zaměstnanci herny v Brně a druhou svému známému.

Oba po kratším zapírání při výslechu pistole dobrovolně vydali. Expertiza potvrdila, že s první zbraní pachatel střílel v obchodním centru a druhou odcizil zraněnému policistovi. Mezitím laboratorní testy potvrdily totožnost krevních stop z místa činu a z auta. Pachatel dostal 20 let ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Byl to takový milý soused

Sousedi ho přitom označovali za milého a ochotného člověka, který rád všem pomáhal. Jako zaměstnanec byl prý spolehlivý a bezproblémový. Nikdo by ho nespojoval s krádežemi a už vůbec ne s vraždou. Jenže tak úplně ve zkratu asi nejednal, když chodil nakupovat s pistolí v kapse... 

Účinkují: Vladimír Hrabal, Kryštof Bartoš, Jaromír Meduna, Ondřej Lechnýř, Jarmil Škvrna, Martina Delišová, Petra Jindrová-Lupínková, Ladislav Frej, Tomáš Petřík, Jaroslav Kodeš

Scénář: Tereza Vojtová a Vladimír Matoušek

Režie: Jaroslav Kodeš

Zvuk: Petr Šplíchal