Kamenný otazník - 31. července

Celý svět obdivuje bretaňskou obec Carnac, kde je možné najít více než tři tisíce neolitických menhirů, které se tu všude v okolí nacházejí. Carnac, podobně jako například britský Stonehenge, vzrušuje především archeology, geology a nejrůznější vědce...

Ti všichni se ptají: Kdo tyto kameny vztyčoval? A proč z nich tvořil pravidelné řady? Proč tyto kameny tvořily kdysi velké komplexní celky? Málokdo ví, že podobná záhada existuje i v naší zemí. Jedná se o Kounovské kamenné řady. Reportáž pracuje s třemi hypotézami, které by měly objasnit podstatu této pozoruhodné a stále záhadné stavby.
Vysíláme v prázdninové repríze od 10:30 hodiny na Dvojce ČRo. Pořad Stopy, fakta, tajemství... připravuje Stanislav Motl.

Zvukové záznamy pořadu Stopy, fakta, tajemství ..., zveřejňované po dobu 5 týdnů, naleznete po dobu prázdnin v iradiu Českého rozhlasu 6.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?