Kamarád o mně řekl, že mám ohýnek u zadku. Měla bych se učit trpělivosti, říká herečka Klára Issová

30. březen 2017

Už za svoji první roli ve filmu Indiánské léto byla v16 letech nominována na Českého lva. Toho pak získala za film Nejasná zpráva o konci světa. Dokázala uspět i v zahraničních produkcích. Natočila seriál v Británii, ale taky americký film Killing Jesus.

Klára Issová toho stíhá opravdu hodně. „Myslím, že bych se měla učit trpělivosti v životě. Jeden můj bývalý přítel o mně prohlásil, že mám ohýnek u zadku, mám tendenci řešit věci radikálně, všechno smést. Teď si jdu místo toho zaboxovat nebo zaběhat,“ svěřuje se herečka, která sebe sama považuje za dobrodruha.

„Baví mě cestování, poznávání, překonávání překážek. To jsou výzvy pro mě. Ale jsem ráda, že můžu žít v téhle osvícené době, a děkuju předkům, kteří nám tu cestu prošlapali.“ Díky tomu teď točí i v zahraničí. Šest týdnů jako Máří Magdaléna točila v marocké poušti film Killing Jesus. Hrál se ve 170 zemích světa.

Ve filmu Legends porazila dvě stě hereček

Na jevišti pražských divadel ji tak momentálně po 15 letech hraní neuvidíte. „Nedalo se to skloubit se zahraniční kariérou,“ přiznává. Třeba na roli Ilyany ve filmu Legends zvítězila v konkurenci 200 hereček. Během tří měsíců v Los Angeles zvládla i tři konkurzy za den.

„Konkurz, který by přinesl roli, vyšel až na konci roku.“ Klíčové bylo najít agenta. „Když jsem před 15 lety odjela do Londýna, doma nebyl ani internet, všechno jsem si chodila zjišťovat do internetové kavárny. Většinou jsem zaplakala. Zdánlivě ty věci nevyšly, ale já tu možnost hledala pořád.“

Klára Issová a Martina Kociánová


Poslední dobou jsem přistoupila na to, že život bude improvizace. Ráda si zahraju ve filmech, seriálech, hraju i nízkorozpočtové věci. Dělala jsem divadlo i s amatéry.

Jací jsou zahraniční režiséři?

„Očekávají nadprůměrné výkony od všech, nejen od herců, i od členů štábu. Američané mají při natáčení člověka, který zodpovídá za všechny složky, které tam jsou. Ten šlape lidem na paty. Žijí tam v obrovské konkurenci. Nic jiného jim ani nezbývá.“ A jaký režisér jí vyhovuje nejvíc?

„Mám ráda spolupráci, určité napojení. Někdy zaznělo od kamery jedno slovo nebo mrknutí, a věděli jsme. Mně dal ohromnou důvěru Jiří Strach. Natočila jsem s ním čtyři filmy. Je připravený, režie ho baví a zároveň dává hercům svobodu.“ Symbolicky i u Stracha hrála Issová postavu z Bible.

autor: zk
Spustit audio