Kalanoro. Čeští dobrodruzi na stopě neznámému tvoru z Madagaskaru
Snílci, nebo odvažní badatelé? Ivan Mackerle má své následovníky. Jaké byly jejich zážitky a objevy na dalekém Madagaskaru? Poslouchejte do 15. dubna 2019.
Někdo je považuje za fantasty, jiný za odvážné badatele. Nedbají nebezpečí a v hlubinách oceánů nebo v neprostupných džunglích pátrají po dosud neobjevených tajemných tvorech, o kterých mluví domorodci, historické záznamy nebo svědectví jejich předchůdců.
Takový byl i český legendární cestovatel, filmař a spisovatel inženýr Ivan Mackerle a jeho odkaz zůstává. Zůstává v jeho pokračovatelích, kteří se před časem vydali v jeho stopách na Madagaskar.
V pořadu jsou použity citáty ze stati Branta Swancera Tajemní malí lidé na Madagaskaru, stať Ivana Mackerleho Prokletá místa na Madagaskaru, záběry z obřadu Kalanoro.
Účinkuje: Libor Vacek
Autor pořadu: Stanislav Motl
Premiéra: 18. 3. 2019
Související
-
Stolová hora z Doylova románu Ztracený svět existuje. Zůstává ale záhadou
Kryptozoolog Jaroslav Mareš pátrá po zvířatech z legend. Objevil třeba největšího dravého brouka. A pronikl až k legendami opředené stolové hoře Kurupira.
-
Původní obyvatelé Madagaskaru připluli na kánoích z Indonésie. Kdo další tu zanechal stopu?
Madagaskar bývá kvůli unikátní flóře a fauně označován jako ostrov živoucích fosilií. Je zde vůbec nejvíce endemitů – tedy druhů, které se nikde jinde nevyskytují.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.